• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

Pamięć o zmarłych konieczna do budowania przyszłości. Refleksje po wizycie w Chełmnie nad Nerem.

     W związku z lekcjami języka polskiego dotyczącymi holokaustu w czwartek 16.01 udaliśmy się do miejscowości Chełmno nad Nerem, gdzie w czasie II wojny światowej funkcjonował niemiecki nazistowski obóz zagłady Kulmhof. Do muzeum dotarliśmy tuż przed jego otwarciem i tego dnia byliśmy chyba jedyną grupą. Najpierw obejrzeliśmy wystawę dokumentującą niemieckie zbrodnie dokonane w Chełmnie, którą przygotowano w nowej części muzeum. Miejsce wydaje się świetnie zaaranżowane, a surowy, nieco ascetyczny wystrój wnętrza zmusza do skupienia i przejmuje grozą.

     Z dawnego pałacu, do którego przywożono Żydów, pozostały tylko fundamenty, ale pokazują one drogę śmierci wielu tysięcy ludzi. Tuż obok znajduje się tzw. spichlerz. To tam w styczniu 1945 roku Niemcy spalili żywcem ostatnich skazanych. Dziś w budynku oglądać można zbiór przedmiotów - artefaktów przywiezionych przez więźniów. Tych skatalogowanych w muzeum jest 1200 – niewiele w stosunku do 200 tys. ofiar. Obejrzeliśmy też fragment filmu prezentującego wspomnienia Szymona Srebrnika, któremu udało się zbiec z obozu zagłady Kulmhof.

     Po tej części historycznej rozpoczęły się warsztaty muzealne. Tematem pierwszych zajęć była fotografia wojenna, jej charakter i recepcja. Choć zdjęcia ukazywały uśmiechniętych ludzi, próbowaliśmy zrozumieć skrzętnie skrywany ból życia w getcie. Uśmiech zdawał się być wymuszony, może sprowokowany, będący odpowiedzią na cierpienie i próbą walki „mimo wszystko”. Drugie zajęcia natomiast skupiły się na analizie drobnych rzeczy odebranych Żydom w obozie zagłady Kulmhof lub znalezionych pod gruzami łódzkiego getta. Z pozoru błahe przedmioty - grzebień, broszka, klucz do drzwi - w obliczu zagłady nabierają szczególnego znaczenia. Są niemym świadkiem tego, co nie powinno się zdarzyć.

     Trzecią częścią czwartkowego wyjazdu było dotarcie do Lasu Rzuchowskiego, znajdującego się cztery kilometry drogi od Chełmna. W latach funkcjonowania obozu trasę tę pokonywały ciężarówki, tzw. „przewoźne komory gazowe”. Ofiary mordowano za pomocą gazów spalinowych doprowadzonych z silnika, a ich ciała grzebano w wykopanych uprzednio mogiłach. W 1942 z uwagi na fetor wydobywający się ze zbiorowych mogił i zagrożenie epidemią, a także „pęczniejącą ziemię” Niemcy zobligowani byli wymyśleć nowy sposób utylizacji rozkładających się zwłok. Wybór padł na piece krematoryjne. Makabryczną przeszłość przywołują pozostałości fundamentów jednego z nich.

     Oglądając wystawę w muzeum czy spacerując po cmentarzu w Lesie Rzuchowskim trudno pojąć, co kierowało ludźmi wcielającymi w życie pseudonaukę o supremacji jednego narodu nad innymi. Dlaczego nie znaleźli się na świecie na tyle silni, by szybciej zatrzymać zbrodnię, która rozciągnęła się w czasie przecież nie kilku dni, nie kilku tygodni , lecz bolesnych sześciu lat?

     Tym, co zwróciło naszą uwagę podczas pobytu w Lesie Rzuchowskim, była przejmująca cisza. Jest ona wymowniejsza niż słowa, którymi nie sposób wyrazić cierpienia ofiar eksterminacji. Warto, aby uczniowie szkół średnich odwiedzali takie miejsca. Dziękujemy więc Pani Marioli Maciaszek za zorganizowanie wyjazdu do Chełmna nad Nerem.

Tomasz Wincenciak, kl. IIIa

 

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaPiotr Wojtkowiak, tytuł Finalisty - Laureata w wieloetapowej, XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego
,,LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1921- 1956. OD TRAKTATU RYSKIEGO DO ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH’’, opiekun Pani Sylwia Smolińska

tarczakolor mala

Jakub Banasiak, tytuł Finalisty XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego ,,LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1887- 1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej’’, opiekun Pani Iwona Felisiak-Klecha

tarczakolor mala

Piotr Wojciński, tytuł Finalisty V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, opiekun Pan Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Piotr Wojciński, tytuł Finalisty 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, opiekun Pan Paweł Żebrowski

Lokalizacja