• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

17 grudnia 2019r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku zagościła pani Agnieszka Kołodziejska z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Uczniowie liceum mieli okazję uczestniczyć w wykładzie dotyczącym rządów komunistycznych oraz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Interesująca, bogata w źródła historyczne prezentacja przybliżyła ten temat młodemu pokoleniu. Ciekawa lekcja historii została uzupełniona warsztatami, w których wzięły udział klasy humanistyczne - 2A oraz 3A. Podczas zajęć, uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności z zakresu analizy źródeł historycznych w postaci artykułów i fotografii ukazujących Poznań, Bukareszt oraz Timisoarę - miasta dotknięte reżimem komunistycznym. Podział na grupy umożliwił wysnucie wniosków, jakie podobieństwa i różnice panowały między sytuacją w Polsce a Rumunii w latach 80. XXw.

Dzięki zajęciom, młodzież pogłębiła swoją wiedzę również o wspomnienia z wydarzeń, które miały miejsce w grudniu 1981r., gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny. 13 grudnia to data, która na zawsze wpisała się w kartach historii naszego kraju, dlatego istotne jest uświadamianie młodych ludzi, z czym wiązała się decyzja ogłoszenia stanu wyjątkowego - nie tylko ze strony władzy, ale przede wszystkim w życiu obywateli.

Udział w wykładzie oraz warsztatach to dla uczniów zdecydowanie wartościowe doświadczenie obejmujące poszerzanie wiedzy i umiejętności z zakresu historii wizualnej.

 

 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja