• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

Za nami szkolne dyktando w ramach XXIII Konkursu Ortograficznego „Spotkanie z panem Ambrożym”.

Napisało je 130 uczniów, popełniając średnio 26 błędów ortograficznych na osobę.

To wynik raczej mało imponujący. Czy coś złego dzieje się z naszymi ortograficznymi umiejętnościami?

Dziesięciu uczniów z najlepszym wynikiem punktowym (suma ortografii i interpunkcji)

zakwalifikowało się do konkursu powiatowego, który odbędzie się w naszej szkole 13 grudnia br.

Gratulujemy!!

wyn

 

 
Gdy adwent tuż, tuż...
 
 
Ostatnie dni listopada z dawien dawna darzył Ambroży nie lada sentymentem.
Nie dość, że to czas nad wyraz popularnych andrzejek i katarzynek, to jeszcze pozostała zaledwie chwila do adwentu. Zapragnąwszy tę okazję godnie uczcić, wykluczył andrzejkowe wróżby, za to postanowił zaprosić Gabrielę na małe co nieco do któregoś
z turkowskich lokali. Wyjął z kieszeni swą wysłużoną motorolę i umówił się na spotkanie
przed kinem w miejscu dawnej synagogi. Postanowili zajrzeć tu i ówdzie, by znaleźć jakiś miły kącik.
Punktów z małą gastronomią jest wprawdzie w Turku co niemiara, ale i oczekiwania Gabrieli nie byle jakie. Ambroży wahał się, czy zaproponować „Pod Papugami”, czy może by zaprosić ją na megapizzę do „Sorrento”. On zadowoliłby się czymkolwiek, chociażby minizestawem sushi, ale jego towarzyszka woli zdecydowanie schabowego i to nie najmniejszych rozmiarów.
Pamiętał niefortunny finał wspólnej kolacji w barze przy alei Jana Pawła II. Nieopanowanie przez przyjaciółkę tak, wydawałoby się, prostej umiejętności posługiwania się pałeczkami przyniosło tragiczne skutki. Nigdy nie zapomni, jak sos tysiąca wysp spływał obfitymi kroplami, kap, kap, albo nawet pac, pac, wprost na srebrzystoszarą bluzkę Gabrieli. Wielobarwne kawałki sushi nieposłuszne ruchom pałeczek unosiły się wzwyż
nad talerze, chwytając się jej długich rzęs i nurkowały w głąb żabotu wbrew prawom fizyki.  Ambroży patrzył struchlały, bo wiedział, że sczyścić się tego po prostu nie da.
W gęstym dżdżu zmierzali oboje w stronę placu Wojska Polskiego, gdy zza tui
w małym parku wychynął znienacka Eustachy. Niósł po pachą „Poradnik Domowy”, a na ramieniu pękatą torbę z wiktuałami. I tak rozstrzygnął się problem przedadwentowej kolacji. Już po półgodzinie, wsparłszy się wygodnie na szezlongu, zajadali grillowane bakłażany i żeberka miodowo-musztardowe z sałatką z jarmużu i rzodkiewek przyprószoną oryginalnie listkami rzeżuchy. Wokół roznosił się zapach świeżego placka z renklodami.
 

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja