LO w Berlinie

28 listopada 2019r. młodzież z LO wybrała się na wycieczkę do stolicy Niemiec - Berlina. Uczniowie z niecierpliwością czekali na wyjazd. Dla wielu z nich był to pierwszy pobyt za granicą i pierwsze spotkanie z obcokrajowcami.

Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Uczniowie zobaczyli m.in.: symbol miasta - Bramę Brandenburską i Plac Paryski, aleję Unter den Linden, Plac Poczdamski, Reichstag - siedzibę parlamentu niemieckiego, fragmenty Muru Berlińskiego i Check-Point-Charlie - w okresie zimnej wojny jedno z najbardziej znanych przejść granicznych pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim. Wielu informacji związanych z historią XXw. dostarczyła również wystawa w Muzeum „Topografia Terroru” obrazująca system faszystowski, sprawców zbrodni i różne grupy ofiar nazistowskiego reżimu.

Oprócz zwiedzania miasta uczestnicy wycieczki mieli okazję poczuć atmosferę przedświąteczną na słynnym Jarmarku Bożonarodzeniowym na Alexanderplatz - jednym z głównych placów Berlina Wschodniego. Młodzież mogła zobaczyć Weihnachtspyramide i wesołe miasteczko, poznać smaki potraw i specjałów świątecznych, obserwować tradycje adwentowe oraz dotknąć ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych. Wyjazd do stolicy Niemiec był również dla wszystkich świetnym treningiem językowym. Uczniowie mieli doskonałą okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w sytuacjach życia codziennego: w sklepie czy restauracji. Podczas krótkiego pobytu w Berlinie uczestnicy wycieczki wykazywali duże zaangażowanie, aktywność, ciekawość, samodzielność w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami wycieczki były: Ewa Myśler-Perlińska, Ewelina Michalak, Mariola Maciaszek i Katarzyna Jurkiewicz.

Katarzyna Perlińska, kl. I E

office365 1 4

tarczakolor malaPiotr Wojtkowiak, tytuł Finalisty - Laureata w wieloetapowej, XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego
,,LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1921- 1956. OD TRAKTATU RYSKIEGO DO ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH’’, opiekun Pani Sylwia Smolińska