• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

Śmiełów raz jeszcze
 
Tydzień po wycieczce klasy 2c do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie wybrała się też nasza klasa, czyli 2e. Niestety pogoda nie okazała się tak sprzyjająca. Gęsta mgła, deszcz i niska temperatura skutecznie udaremniły podziwianie krajobrazów Szwajcarii Żerkowskiej. W przeciwieństwie do naszych kolegów i koleżanek z 2c pogoda nie pozwoliła nam ani na spacer parku, ani na przejście wzdłuż Prosny, przez którą to Adam Mickiewicz miał przeprawić się, by w 1831 roku dołączyć do powstańców.
Złe warunki pogodowe zrekompensowała jednak ciekawa lekcja muzealna. Pani przewodnik w interesujący sposób przedstawiła nam okoliczności pojawienia się Mickiewicza na terenach Wielkopolski oraz przebieg pobytu poety w tych okolicach. Dowiedzieliśmy się wiele na temat jego zainteresowań, źródeł inspiracji, ulubionych form spędzania czasu wolnego, a nawet życia miłosnego. Po lekcji mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę w przygotowanych kartach pracy, a poradziliśmy sobie całkiem nieźle. Szkoda tylko, że poduszki, na których siedzieliśmy, były aż tak niewygodne.
Po lekcji muzealnej mieliśmy możliwość zwiedzania pałacu, między innymi pokoju poety. Obejrzeliśmy tam wiele przedmiotów związanych z postacią Mickiewicza, na przykład pośmiertny odlew jego twarzy, rękopisy czy najmniejszy, zaledwie czterocentymetrowy tomik jego poezji, wyposażony w miniaturową lupę. Opowieści pani przewodnik, zdjęcia, obrazy oraz przedmioty pozostawiły nam wiele pytań i wątpliwości, między innymi powodu śmierci poety.
Informacje zdobyte w muzeum pozostaną w naszej pamięci na dłużej niż tradycyjna lekcja. Dziękujemy.
Mateusz Drabina, Bartek Ćwikliński
 

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja