• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

"Turkowian droga ku wolności"                                                                                                                        

Dnia 12 listopada 2019r. uczniowie klas humanistycznych 1A,1Ag, 2A, 2B mieli okazję uczestniczyć w wykładzie połączonym z prezentacją pt. "Turkowian droga ku wolności", który odbył się w auli naszego LO, w ramach obchodów Święta Niepodległości. Wykład poprowadził dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera - Pan Bartosz Stachowiak.  Wykład ten ukazał i przybliżył nam wydarzenia z lat 1914-1918 na terenie miasta Turku i najbliższych okolic, kładąc szczególny nacisk na wydarzenia listopadowe z 1918 roku. W trakcie wykładu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z sytuacją polityczną, a także z codziennymi problemami mieszkańców miasta w formie dziennego pamiętnika. Lekcja ta powstała w oparciu o dokumenty archiwalne, wspomnienia, uczestników tamtych wydarzeń i została wzbogacona unikatowymi fotografiami przedstawiającymi obraz miasta z tamtych dni, jak i miejscowych bohaterów. Zobaczyliśmy, m.in. tureckie ulice, m. in. Armii Krajowej ( wtedy była to ul. Stodolniana), łaźnię miejską mieszczącą sie w budynku dawnego PKO, a także budynek naszej szkoły. Ciekawą informacją był również fakt istnienia w czasie wojny kolei z Turku do Kalisza zbudowanej przez Niemców, niestety później rozebranej.  Wstrząsającą była historia Stanisława Kączkowskiego, nauczyciela gimnazjum w przedwojennym Turku, który zginął od niemieckiej kuli dnia 11 listopada 1918r. Wykład dyrektora Bartosza Stachowiaka pozwoliła nam poznać bliżej historię naszego miasta.      

                                                                                            Julia Jasnowska 1Ag, Aleksandra Kubiak 1Ag

 

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja