• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

"Turkowian droga ku wolności"                                                                                                                        

Dnia 12 listopada 2019r. uczniowie klas humanistycznych 1A,1Ag, 2A, 2B mieli okazję uczestniczyć w wykładzie połączonym z prezentacją pt. "Turkowian droga ku wolności", który odbył się w auli naszego LO, w ramach obchodów Święta Niepodległości. Wykład poprowadził dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera - Pan Bartosz Stachowiak.  Wykład ten ukazał i przybliżył nam wydarzenia z lat 1914-1918 na terenie miasta Turku i najbliższych okolic, kładąc szczególny nacisk na wydarzenia listopadowe z 1918 roku. W trakcie wykładu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z sytuacją polityczną, a także z codziennymi problemami mieszkańców miasta w formie dziennego pamiętnika. Lekcja ta powstała w oparciu o dokumenty archiwalne, wspomnienia, uczestników tamtych wydarzeń i została wzbogacona unikatowymi fotografiami przedstawiającymi obraz miasta z tamtych dni, jak i miejscowych bohaterów. Zobaczyliśmy, m.in. tureckie ulice, m. in. Armii Krajowej ( wtedy była to ul. Stodolniana), łaźnię miejską mieszczącą sie w budynku dawnego PKO, a także budynek naszej szkoły. Ciekawą informacją był również fakt istnienia w czasie wojny kolei z Turku do Kalisza zbudowanej przez Niemców, niestety później rozebranej.  Wstrząsającą była historia Stanisława Kączkowskiego, nauczyciela gimnazjum w przedwojennym Turku, który zginął od niemieckiej kuli dnia 11 listopada 1918r. Wykład dyrektora Bartosza Stachowiaka pozwoliła nam poznać bliżej historię naszego miasta.      

                                                                                            Julia Jasnowska 1Ag, Aleksandra Kubiak 1Ag

 

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaPiotr Wojtkowiak, tytuł Finalisty - Laureata w wieloetapowej, XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego
,,LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1921- 1956. OD TRAKTATU RYSKIEGO DO ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH’’, opiekun Pani Sylwia Smolińska

tarczakolor mala

Jakub Banasiak, tytuł Finalisty XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego ,,LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1887- 1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej’’, opiekun Pani Iwona Felisiak-Klecha

tarczakolor mala

Piotr Wojciński, tytuł Finalisty V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, opiekun Pan Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Piotr Wojciński, tytuł Finalisty 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, opiekun Pan Paweł Żebrowski

Lokalizacja