• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

"Turkowian droga ku wolności"                                                                                                                        

Dnia 12 listopada 2019r. uczniowie klas humanistycznych 1A,1Ag, 2A, 2B mieli okazję uczestniczyć w wykładzie połączonym z prezentacją pt. "Turkowian droga ku wolności", który odbył się w auli naszego LO, w ramach obchodów Święta Niepodległości. Wykład poprowadził dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera - Pan Bartosz Stachowiak.  Wykład ten ukazał i przybliżył nam wydarzenia z lat 1914-1918 na terenie miasta Turku i najbliższych okolic, kładąc szczególny nacisk na wydarzenia listopadowe z 1918 roku. W trakcie wykładu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z sytuacją polityczną, a także z codziennymi problemami mieszkańców miasta w formie dziennego pamiętnika. Lekcja ta powstała w oparciu o dokumenty archiwalne, wspomnienia, uczestników tamtych wydarzeń i została wzbogacona unikatowymi fotografiami przedstawiającymi obraz miasta z tamtych dni, jak i miejscowych bohaterów. Zobaczyliśmy, m.in. tureckie ulice, m. in. Armii Krajowej ( wtedy była to ul. Stodolniana), łaźnię miejską mieszczącą sie w budynku dawnego PKO, a także budynek naszej szkoły. Ciekawą informacją był również fakt istnienia w czasie wojny kolei z Turku do Kalisza zbudowanej przez Niemców, niestety później rozebranej.  Wstrząsającą była historia Stanisława Kączkowskiego, nauczyciela gimnazjum w przedwojennym Turku, który zginął od niemieckiej kuli dnia 11 listopada 1918r. Wykład dyrektora Bartosza Stachowiaka pozwoliła nam poznać bliżej historię naszego miasta.      

                                                                                            Julia Jasnowska 1Ag, Aleksandra Kubiak 1Ag

 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja