Uczeń naszego liceum z klasy 1Cg o profilu biologiczno-chemicznym Mateusz Rosiak zajął I miejsce w Powiatowym Konkursie „Pasja,Profesja,Powołanie” zorganizowanym przez PUP w Turku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Uczeń przedstawił prezentację pt. „Pasja drogą do kariery zawodowej”.

W finale konkursu swoje prace zaprezentowały również uczennice Michalina Bartosik, Alicja Walkowska z klasy 1Dg, Agata Drabina z klasy 1Gg, Julia Krysztoforska z klasy 1Hg.

Spotkanie inauguracyjne konkursu odbyło się w siedzibie TIP w Turku, które poprowadziły przedstawicielki PUP w Turku Pani Beata Bartczak – dyrektor PUP i Pani Mirosława Wawrzyniak - doradca zawodowy. Dyrektor PUP na wstępie wyjaśniła, że celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań uczniów, możliwość wykorzystania ich w planowaniu własnej ścieżki kariery. Zastępca dyrektora PUP Pani Renata Kukulska-Kurzaj w swoim wystąpieniu pokazała uczestnikom rozwój zawodowy człowieka według psychologa Donalda Supera, który składa się z pięciu stadiów: rośnięcia, eksploracji (próbowania), stabilizacji, zachowania status quo i schyłkowego.

Dyrektor PUP zaprosiła ciekawych ludzi, którzy opowiedzieli zgromadzonym na spotkaniu o swojej drodze do kariery: Beatę Dębowską–Grabarę (lekarza), Elżbietę Kubską-Bielawę (menagera projektów logistycznych z Sun Garden), Artura Blimera (marynarza), Damiana Jaskółę (przedstawiciela „Mirandy”) i Marka Kukulskiego (przedstawiciela Mleczarni „Turek”). Wszyscy zaproszeni goście skupili uwagę uczestników swoimi opowieściami. Wzruszali się zarówno opowiadający, jak i słuchający.

Kolejnym etapem przygotowań do konkursu były warsztaty z zakresu kreowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Ćwiczenia praktyczne dotyczyły rozwijania umiejętności dostrzegania i nazywania swoich mocnych stron, wytyczania celów za pomocą modelu SMART i efektywnego gospodarowania czasem. Uczniowie naszego liceum bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Druga część warsztatów odbyła się w Technikum w Turku. Podczas tych warsztatów uczniowie ćwiczyli umiejętność wyrażania emocji i sztukę autoprezentacji.

W czasie przygotowań prac konkursowych uczniowie mieli stały kontakt z doradcami zawodowymi
z PUP w Turku oraz pomoc nauczycieli podstaw przedsiębiorczości z naszego LO: Pani Emilii Bartczak-Bouali i Aliny Sobkowskiej.

Prezentacja wybranych prac miała miejsce 14 listopada 2019r. w siedzibie PUP w Turku. W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie trzech laureatów, którzy otrzymali cenne nagrody rzeczowe.

Opracowanie Emilia Bartczak-Bouali

bou