• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

    7 listopada klasa 2c pod opieką pań Marioli Maciaszek oraz  Anny Adamczyk uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Zwiedzając kolejne sale dworku pod pieczą pani przewodnik, mogliśmy poznać biografię oraz twórczość poety. Zdobytą wcześniej wiedzę uzupełniliśmy o wiele ciekawostek na temat poszczególnych etapów życia Mickiewicza i zobaczyliśmy przedmioty należące do poety, chociażby portmonetkę (małą, bo i pieniędzy nie miał za wiele) czy szachy, w które tak lubił grywać. 
    Oprócz  tradycyjnego zwiedzania, w muzeum odbyła się też lekcja muzealna dotycząca pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób Adam Mickiewicz dotarł do Wielkopolski podczas powstania listopadowego i dlaczego nie wziął w nim udziału.  Słuchaliśmy opowieści o tym, jak wyglądało życie wieszcza na wielkopolskiej prowincji, jakim rozrywkom się oddawał i z kim spotykał. Szczególnie ważne okazały się tutejsze inspiracje, które znalazły odbicie w tekście „Pana Tadeusza”. Zdobyta przez nas wiedza została od razu zweryfikowana przez karty pracy.
   Piękna, jesienna pogoda pozwoliła na to, by docenić walory krajobrazu Szwajcarii Żerkowskiej. Z punktu widokowego nieopodal dworku roztaczał się zachwycający szeroką paletą barw widok na malowniczą okolicę otuloną jesienną mgłą. Po blisko trzech godzinach spędzonych w muzeum prawdziwym relaksem okazał się spacer po otaczającym dwór parku w stylu angielskim – z ogródkiem Zosi i dębem Mickiewicza. Wracając, zatrzymaliśmy się nad Prosną, by zastanowić się, czy dla niewysokiego Mickiewicza przeprawa przez rzekę w 1831 roku mogła być wielką trudnością, a jeśli nie, to dlaczego na drugą stronę ostatecznie się nie przedostał.
   Dla całej klasy była to niezapomnianą lekcja, za którą serdecznie dziękujemy! 
Klaudia Ratajczyk
 
 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja