• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

    7 listopada klasa 2c pod opieką pań Marioli Maciaszek oraz  Anny Adamczyk uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Zwiedzając kolejne sale dworku pod pieczą pani przewodnik, mogliśmy poznać biografię oraz twórczość poety. Zdobytą wcześniej wiedzę uzupełniliśmy o wiele ciekawostek na temat poszczególnych etapów życia Mickiewicza i zobaczyliśmy przedmioty należące do poety, chociażby portmonetkę (małą, bo i pieniędzy nie miał za wiele) czy szachy, w które tak lubił grywać. 
    Oprócz  tradycyjnego zwiedzania, w muzeum odbyła się też lekcja muzealna dotycząca pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób Adam Mickiewicz dotarł do Wielkopolski podczas powstania listopadowego i dlaczego nie wziął w nim udziału.  Słuchaliśmy opowieści o tym, jak wyglądało życie wieszcza na wielkopolskiej prowincji, jakim rozrywkom się oddawał i z kim spotykał. Szczególnie ważne okazały się tutejsze inspiracje, które znalazły odbicie w tekście „Pana Tadeusza”. Zdobyta przez nas wiedza została od razu zweryfikowana przez karty pracy.
   Piękna, jesienna pogoda pozwoliła na to, by docenić walory krajobrazu Szwajcarii Żerkowskiej. Z punktu widokowego nieopodal dworku roztaczał się zachwycający szeroką paletą barw widok na malowniczą okolicę otuloną jesienną mgłą. Po blisko trzech godzinach spędzonych w muzeum prawdziwym relaksem okazał się spacer po otaczającym dwór parku w stylu angielskim – z ogródkiem Zosi i dębem Mickiewicza. Wracając, zatrzymaliśmy się nad Prosną, by zastanowić się, czy dla niewysokiego Mickiewicza przeprawa przez rzekę w 1831 roku mogła być wielką trudnością, a jeśli nie, to dlaczego na drugą stronę ostatecznie się nie przedostał.
   Dla całej klasy była to niezapomnianą lekcja, za którą serdecznie dziękujemy! 
Klaudia Ratajczyk
 
 

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaPiotr Wojtkowiak, tytuł Finalisty - Laureata w wieloetapowej, XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego
,,LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1921- 1956. OD TRAKTATU RYSKIEGO DO ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH’’, opiekun Pani Sylwia Smolińska

tarczakolor mala

Jakub Banasiak, tytuł Finalisty XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego ,,LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1887- 1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej’’, opiekun Pani Iwona Felisiak-Klecha

tarczakolor mala

Piotr Wojciński, tytuł Finalisty V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, opiekun Pan Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Piotr Wojciński, tytuł Finalisty 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, opiekun Pan Paweł Żebrowski

Lokalizacja