• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

O trudnej sztuce reportażu i nie tylko…

Wojciech Jagielski to prozaik, dziennikarz. Przez 21 lat korespondował dla "Gazety Wyborczej". Urodził się 12 września 1960 roku w Goworowie pod Ostrołęką. Ukończył Liceum im. Władysława IV w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od grudnia 1986 roku pracował w Polskiej Agencji Prasowej. W 1991 roku przeszedł do "Gazety Wyborczej", dla której pisał do 2012 roku. To specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2010. Studiował nauki polityczne, ale gdy po ogłoszeniu stanu wojennego wprowadzono obowiązek uczęszczania na wszystkie zajęcia, wybrał indywidualny tok nauki. W ten sposób trafił na afrykanistykę. Zaczął podróżować w strony, które tak bardzo go ciekawiły. Uświadomił sobie, jak wiele stereotypowych wyobrażeń o Afryce ciąży na myśleniu Europejczyków. Pojął, że plaga AIDS i rzezie to tylko fragment tamtejszej rzeczywistości.

Już wtedy za swego mistrza uważał Ryszarda Kapuścińskiego.

23 października 2019 roku dziennikarz spotkał się z uczniami klas średnich w auli ZST. W projekcie uczestniczyły klasy o ukierunkowaniu dziennikarskim, w tym również klasa IIIB naszego liceum. Pan Wojciech Jagielski na wstępie odpowiedział na pytanie „Czy zawód reportera ma przyszłość?”. Zajął jasne stanowisko, że dziennikarz to zawód ważny, potrzebny i przyszłościowy, jednak nie każdy ma do niego predyspozycje. Dziennikarz przybliżył nam życie w krajach orientalnych oraz opowiedział wiele ciekawych historii z jego dziennikarskiego życia. Przybliżył również historie postaci, które stały się bohaterami jego książek tj. „Od Wschodu do Zachodu” i „Modlitwa o deszcz”. Dużo miejsca poświęcił Larze, bohaterce pierwszego utworu. Okazało się, że „Od Wschodu do Zachodu” to książka „pisana jej oczami”. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących wojen, które widział i relacjonował dziennikarz. Pan Jagielski wyznał, że przeraża go w wojnie to, że ludzie w imię materializmu i rzeczy pozornie nieważnych są w stanie wyzbyć się swojego człowieczeństwa. Z każdą kolejną wojną pozwalają sobie na coraz więcej. Sam, mając takie doświadczenie, wyzbył się poczucia bezpieczeństwa nawet będąc daleko od wojny. 

Spotkanie z korespondentem wojennym bardzo nas poruszyło i skłoniło do refleksji. Cieszymy się, że mogliśmy wysłuchać opowieści i zapoznać się z literaturą Pana Jagielskiego.

                     Gabriela Wachowska, Klasa IIIB

img 8509

img 8516

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja