• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

O trudnej sztuce reportażu i nie tylko…

Wojciech Jagielski to prozaik, dziennikarz. Przez 21 lat korespondował dla "Gazety Wyborczej". Urodził się 12 września 1960 roku w Goworowie pod Ostrołęką. Ukończył Liceum im. Władysława IV w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od grudnia 1986 roku pracował w Polskiej Agencji Prasowej. W 1991 roku przeszedł do "Gazety Wyborczej", dla której pisał do 2012 roku. To specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2010. Studiował nauki polityczne, ale gdy po ogłoszeniu stanu wojennego wprowadzono obowiązek uczęszczania na wszystkie zajęcia, wybrał indywidualny tok nauki. W ten sposób trafił na afrykanistykę. Zaczął podróżować w strony, które tak bardzo go ciekawiły. Uświadomił sobie, jak wiele stereotypowych wyobrażeń o Afryce ciąży na myśleniu Europejczyków. Pojął, że plaga AIDS i rzezie to tylko fragment tamtejszej rzeczywistości.

Już wtedy za swego mistrza uważał Ryszarda Kapuścińskiego.

23 października 2019 roku dziennikarz spotkał się z uczniami klas średnich w auli ZST. W projekcie uczestniczyły klasy o ukierunkowaniu dziennikarskim, w tym również klasa IIIB naszego liceum. Pan Wojciech Jagielski na wstępie odpowiedział na pytanie „Czy zawód reportera ma przyszłość?”. Zajął jasne stanowisko, że dziennikarz to zawód ważny, potrzebny i przyszłościowy, jednak nie każdy ma do niego predyspozycje. Dziennikarz przybliżył nam życie w krajach orientalnych oraz opowiedział wiele ciekawych historii z jego dziennikarskiego życia. Przybliżył również historie postaci, które stały się bohaterami jego książek tj. „Od Wschodu do Zachodu” i „Modlitwa o deszcz”. Dużo miejsca poświęcił Larze, bohaterce pierwszego utworu. Okazało się, że „Od Wschodu do Zachodu” to książka „pisana jej oczami”. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących wojen, które widział i relacjonował dziennikarz. Pan Jagielski wyznał, że przeraża go w wojnie to, że ludzie w imię materializmu i rzeczy pozornie nieważnych są w stanie wyzbyć się swojego człowieczeństwa. Z każdą kolejną wojną pozwalają sobie na coraz więcej. Sam, mając takie doświadczenie, wyzbył się poczucia bezpieczeństwa nawet będąc daleko od wojny. 

Spotkanie z korespondentem wojennym bardzo nas poruszyło i skłoniło do refleksji. Cieszymy się, że mogliśmy wysłuchać opowieści i zapoznać się z literaturą Pana Jagielskiego.

                     Gabriela Wachowska, Klasa IIIB

img 8509

img 8516

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja