Nasi  uczniowie aktorami w Instalacji historyczno -edukacyjnej

„1938-1945 Historia prawdziwa”.

Dnia 29 września 2019 roku pasjonaci historii z klasy 1 A, 1 Bg  pod opieką pani Iwony Felisiak- Klechy, pani Anny Adamczyk oraz pani Iwony Rosiak brali udział w Instalacji historyczno -edukacyjnej  „1938-1945 Historia prawdziwa”. Aktorzy biorący udział, a wśród nich  uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, przenieśli uczestników w czasy II wojny światowej.

Młodzież  I LO bardzo zaangażowała się w projekt, dzięki czemu  mogliśmy dotknąć żywej lekcji historii. Emocje odgrywały tutaj ogromną rolę. W tym dniu staliśmy się uczestnikami, a zarazem świadkami okrutnych zdarzeń sprzed 80 lat.

Nasi uczniowie przedstawili m.in. fragment  Mordu Katyńskiego, Powstania Warszawskiego oraz walk ulicznych. Ogromne poruszenie wśród uczestników Instalacji spowodował piec krematoryjny , jak również fragment obozu koncentracyjnego. Niezapomniane było również  przesłuchanie żołnierzy polskich .Emocje sięgały zenitu, gdy rozlegał się dźwięk imitujących wybuchy bomb, odgłosy karabinów i eksplodujących  granatów. Strach, przerażenie, wzruszenie, płacz to tylko niektóre emocje, jakie towarzyszyły zwiedzającym inscenizacji i cisza …po wyjściu z centrum wojny. A później już tylko  ulga , że to była tylko lub aż instalacja historyczna. Ulga, że nie dzieje się to naprawdę. Wspaniała „żywa lekcja historii”, która na pewno pozostanie na długo w Naszej pamięci.