• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

Uczniowie I LO na spotkaniu z Makarym Górzyńskim

Dnia 27 września 2019 roku uczniowie z klasy 1H, 1 Ag, oraz 2B wraz z opiekunami Iwoną Felisiak- Klechą, Iwoną Rosiak i Katarzyna Małachowską uczestniczyli w spotkaniu z Panem Makarym Górzyńskim - historykiem architektury i miast. Autorem projektów badawczych, m.in. „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, „Historia i architektura zespołu pałacowego w Kościelcu Kolskim”, „ Studium nad problem historyzmu w polskiej historii architektury w drugiej połowie XX wieku, „Architektura i urbanistyka Kalisza przełomu XIX i XX wieku w kontekście procesów nowoczesności”.

Temat spotkania : ,,Miasteczko „na niemieckich ziemiach odzyskanych: hitlerowskie plany dla Turku w latach II wojny światowej''.

Podczas prelekcji zapoznaliśmy się , m.in. z wielowątkowymi zagadnieniami planów generalnej przebudowy i częściowego zburzenia Turku, jakie sporządzali architekci na zlecenie hitlerowskich władz okupacyjnych.

Turek podczas II wojny światowej uniknął zniszczeń, a miasto i powiat włączono w granice III Rzeszy i „Kraju Warty” – specjalnego regionu kolonizacyjnego, w którym Niemcy przeprowadzali ogromny eksperyment społeczny, łączący ludobójstwo, wysiedlenia z kreowaniem „nowego niemieckiego Wschodu” na „ziemiach odzyskanych”.

Spotkanie z Panem Makarym Górzyńskim dostarczyło nam wielu wrażeń.  Z ogromną uwagą słuchaliśmy zarówno wykładu, jak i oglądaliśmy przygotowaną prezentację. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania .

                                                                   Uczestnicy spotkania

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja