• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

 

Uczniowie I LO na spotkaniu z Makarym Górzyńskim

Dnia 27 września 2019 roku uczniowie z klasy 1H, 1 Ag, oraz 2B wraz z opiekunami Iwoną Felisiak- Klechą, Iwoną Rosiak i Katarzyna Małachowską uczestniczyli w spotkaniu z Panem Makarym Górzyńskim - historykiem architektury i miast. Autorem projektów badawczych, m.in. „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, „Historia i architektura zespołu pałacowego w Kościelcu Kolskim”, „ Studium nad problem historyzmu w polskiej historii architektury w drugiej połowie XX wieku, „Architektura i urbanistyka Kalisza przełomu XIX i XX wieku w kontekście procesów nowoczesności”.

Temat spotkania : ,,Miasteczko „na niemieckich ziemiach odzyskanych: hitlerowskie plany dla Turku w latach II wojny światowej''.

Podczas prelekcji zapoznaliśmy się , m.in. z wielowątkowymi zagadnieniami planów generalnej przebudowy i częściowego zburzenia Turku, jakie sporządzali architekci na zlecenie hitlerowskich władz okupacyjnych.

Turek podczas II wojny światowej uniknął zniszczeń, a miasto i powiat włączono w granice III Rzeszy i „Kraju Warty” – specjalnego regionu kolonizacyjnego, w którym Niemcy przeprowadzali ogromny eksperyment społeczny, łączący ludobójstwo, wysiedlenia z kreowaniem „nowego niemieckiego Wschodu” na „ziemiach odzyskanych”.

Spotkanie z Panem Makarym Górzyńskim dostarczyło nam wielu wrażeń.  Z ogromną uwagą słuchaliśmy zarówno wykładu, jak i oglądaliśmy przygotowaną prezentację. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania .

                                                                   Uczestnicy spotkania

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja