W wirtualnym świecie Józefa Mehoffera

W dniu 20 września w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera miały miejsce warsztaty z digitalizacji dzieł sztuki zatytułowane „W wirtualnym świecie Józefa Mehoffera”. Były one częścią projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Cyfrowa. Przeprowadzone zostały przez pana Pawła Świerczewskiego, reprezentującego firmę PRORESTAURO z Torunia. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klasy 1 Ag LO wraz z opiekunem Iwoną Felisiak-Klechą. Słuchacze mogli zapoznać się z ogólnymi zasadami działania skanera laserowego i drukarki 3D oraz dowiedzieć się o wielu możliwościach ich zastosowania w wielu dziedzinach, takich jak m.in. architektura, budownictwo czy niektóre gałęzie przemysłu jak np. przemysł paliwowy (głównie do optymalizowania procesów produkcji).

Uczniowie mogli także obejrzeć film pokazujący jak tworzone są wizualizacje 3D oraz choć po części zobaczyć proces skanowania obiektów. W praktyce mieli także możliwość obejrzenia sprzętu – drukarki oraz skanera 3D oraz oglądać wydrukowane przedmioty.

Cała prezentacja odnosiła się głównie do bryły kościoła NSPJ w Turku oraz do projektów Józefa Mehoffera. Można było zobaczyć tu m.in. stworzone gigapanoramy ołtarzy we wnętrzu kościoła oraz gigapanoramy kartonów Mehoffera ze zbiorów naszego muzeum ( zdjęcie nr 1 obiektu składające się z 8 elementów wykonanych w bardzo wysokiej rozdzielczości).

Ważnym elementem było także omówienie tworzenia strony internetowej www.mehoffer-turek.pl, gdzie już niedługo, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii będzie można oglądać wirtualny spacer po kościele NSPJ w Turku.