• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Wycieczka do Auschwitz

                Dnia 3 czerwca uczniowie klas: 1A, 1C, 1H i 1I wraz z opiekunami p. Iwoną Felisiak-Klechą, p. Ewą Gradecką i p. Joanną Zieniewicz udali się na wycieczkę do muzeum Auschwitz i Auschwitz-Birkenau.

            Zwiedzanie obozu koncentracyjnego rozpoczęliśmy od bramy, nad którą znajduje się napis ARBEIT MACHT FREI ( praca czyni wolnym). W ciszy i skupieniu wpatrywaliśmy się w niego i w przestrzeń za bramą. Już w tym momencie zaczęło nam towarzyszyć ogromne wzruszenie, tym bardziej, że zdaliśmy sobie sprawę, co przeżywali nieświadomi niczego ludzie, którzy codziennie byli przewożeni do obozu . W głębi duszy zastanawialiśmy się, czy oni podejrzewali, że pod działaniami Niemców kryje się tak bestialski i makabryczny podstęp, że wszystko, co im naopowiadali było kłamstwem i zmierzało do ich uśmiercenia?!

Ludzie wielu narodowości tacy jak np. Żydzi, Polacy, Romowie, Słowianie, również kobiety i małe dzieci, przywiezieni zostali do , jak im wmawiano, ich miejsca "pracy". Do pracy, z której nie było ucieczki i z której nikt nie wychodził żywy. Wielu ludzi nie wytrzymało nawet transportu do samego Auschwitz, gdyż byli przewożeni niczym zwierzęta - po kilka tysięcy w wagonie, bez jedzenia, powietrza, w zimnie i brudzie. Na miejscu esesmani dokonywali selekcji więźniów na tych, którzy nadają się do pracy oraz na tych , którzy kierowani byli do komór gazowych. Spisywali dane osobowe, robili więźniom zdjęcia, tatuaże z numerem identyfikacyjnym.

 

Bloki w muzeum oglądaliśmy w ciszy, skupieniu i zadumie, i uświadomiliśmy sobie , że każde miejsce jest tutaj naznaczone okrucieństwem, ale też ogromnym cierpieniem . Szczególne wrażenie zrobił na nas widok setek,

a nawet tysięcy par butów, należących niegdyś do więźniów, szczególnie tych najmniejszych, które zostały zdjęte anonimowemu 2-3 latkowi. Widzieliśmy wiele naczyń, walizek, bo każdy myślał , że zostanie tylko przesiedlony. Niemcy magazynowali dosłownie wszystko: okulary, protezy, grzebienie, pędzelki do golenia, a nawet włosy!

W jednym z wielu bloków zobaczyliśmy zawieszone na ścianach fotografie więźniów, pod nimi najczęściej informacje o tożsamości, wieku, masie oraz czasie pobytu w Auschwitz. Człowiek wytrzymywał w obozie maksimum

3 miesiące. To straszna i potworna prawda, 3 miesiące wystarczyły, by zniszczyć nerwowo, fizycznie oraz psychicznie więźnia. Zdjęcia na których są twarze bez wyrazu, oczy smutne, pozbawione jakiejkolwiek nadziei na lepsze jutro i spojrzenia pełne nienawiści do Niemców- to wszystko wciąż mamy przed oczyma. Tych, którzy z powodu niedyspozycji fizycznej bądź młodego wieku nie nadawali się do pracy kierowano od razu do komór gazowych na pewną śmierć lub zostawiano w celu przeprowadzenia doświadczeń pseudomedycznych. Najgorsze było to, że ludziom  wmawiano, że idą się myć, kazano im  rozebrać się w szatniach, a następnie wejść pod "prysznice", z których, zamiast wody, wypuszczony został gaz śmiertelnie trujący- cyklon B....

 

Wizyty na największym cmentarzu świata nie zapomnimy nigdy!

part 1559901244333

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja