• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Wycieczka do Auschwitz

                Dnia 3 czerwca uczniowie klas: 1A, 1C, 1H i 1I wraz z opiekunami p. Iwoną Felisiak-Klechą, p. Ewą Gradecką i p. Joanną Zieniewicz udali się na wycieczkę do muzeum Auschwitz i Auschwitz-Birkenau.

            Zwiedzanie obozu koncentracyjnego rozpoczęliśmy od bramy, nad którą znajduje się napis ARBEIT MACHT FREI ( praca czyni wolnym). W ciszy i skupieniu wpatrywaliśmy się w niego i w przestrzeń za bramą. Już w tym momencie zaczęło nam towarzyszyć ogromne wzruszenie, tym bardziej, że zdaliśmy sobie sprawę, co przeżywali nieświadomi niczego ludzie, którzy codziennie byli przewożeni do obozu . W głębi duszy zastanawialiśmy się, czy oni podejrzewali, że pod działaniami Niemców kryje się tak bestialski i makabryczny podstęp, że wszystko, co im naopowiadali było kłamstwem i zmierzało do ich uśmiercenia?!

Ludzie wielu narodowości tacy jak np. Żydzi, Polacy, Romowie, Słowianie, również kobiety i małe dzieci, przywiezieni zostali do , jak im wmawiano, ich miejsca "pracy". Do pracy, z której nie było ucieczki i z której nikt nie wychodził żywy. Wielu ludzi nie wytrzymało nawet transportu do samego Auschwitz, gdyż byli przewożeni niczym zwierzęta - po kilka tysięcy w wagonie, bez jedzenia, powietrza, w zimnie i brudzie. Na miejscu esesmani dokonywali selekcji więźniów na tych, którzy nadają się do pracy oraz na tych , którzy kierowani byli do komór gazowych. Spisywali dane osobowe, robili więźniom zdjęcia, tatuaże z numerem identyfikacyjnym.

 

Bloki w muzeum oglądaliśmy w ciszy, skupieniu i zadumie, i uświadomiliśmy sobie , że każde miejsce jest tutaj naznaczone okrucieństwem, ale też ogromnym cierpieniem . Szczególne wrażenie zrobił na nas widok setek,

a nawet tysięcy par butów, należących niegdyś do więźniów, szczególnie tych najmniejszych, które zostały zdjęte anonimowemu 2-3 latkowi. Widzieliśmy wiele naczyń, walizek, bo każdy myślał , że zostanie tylko przesiedlony. Niemcy magazynowali dosłownie wszystko: okulary, protezy, grzebienie, pędzelki do golenia, a nawet włosy!

W jednym z wielu bloków zobaczyliśmy zawieszone na ścianach fotografie więźniów, pod nimi najczęściej informacje o tożsamości, wieku, masie oraz czasie pobytu w Auschwitz. Człowiek wytrzymywał w obozie maksimum

3 miesiące. To straszna i potworna prawda, 3 miesiące wystarczyły, by zniszczyć nerwowo, fizycznie oraz psychicznie więźnia. Zdjęcia na których są twarze bez wyrazu, oczy smutne, pozbawione jakiejkolwiek nadziei na lepsze jutro i spojrzenia pełne nienawiści do Niemców- to wszystko wciąż mamy przed oczyma. Tych, którzy z powodu niedyspozycji fizycznej bądź młodego wieku nie nadawali się do pracy kierowano od razu do komór gazowych na pewną śmierć lub zostawiano w celu przeprowadzenia doświadczeń pseudomedycznych. Najgorsze było to, że ludziom  wmawiano, że idą się myć, kazano im  rozebrać się w szatniach, a następnie wejść pod "prysznice", z których, zamiast wody, wypuszczony został gaz śmiertelnie trujący- cyklon B....

 

Wizyty na największym cmentarzu świata nie zapomnimy nigdy!

part 1559901244333

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja