O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

Od plagiatu do radia

05.06.2019 odbyły się nasze ostatnie wykłady w tym roku szkolnym. Udaliśmy się na nie razem z Panią Agnieszką Rychlik i Panią Moniką Grzelczak. Słoneczna pogoda wprawiła nas wszystkich w dobry nastrój, który towarzyszył przez cały pobyt w Kaliszu.

Pierwszy wykład poprowadziła Pani dr Agnieszka Raubo . Dotyczył on plagiatu, a opierał się na przykładach przestępstw plagiatowych. Wykładowca na wstępie podkreślił, że plagiat to nie tylko bezkarne kopiowanie treści, a poważne przestępstwo. Poznaliśmy definicję               i etymologię słowa "plagiat". Dowiedzieliśmy się, czym różni się plagiat ukryty od jawnego. Po tym wykładzie jesteśmy w stanie wstępnie wykryć kopiowaną treść i wiemy, jakie są tego konsekwencje. Wykładowca uświadomił nam jak ważne jest podawanie źródeł i cytowanie danych informacji.

Drugi wykład poprowadziła Pani dr Magdalena Zdrowicka - Wawrzyniak  . Już sam temat zapowiadał się na niezwykle interesujący, ponieważ dotyczył radia. Dowiedzieliśmy się,      w jaki sposób radio przyciąga naszą uwagę wiadomościami i ile tak naprawdę one trwają. Byliśmy zaskoczeni, gdy Pani uświadomiła nas, że jedna informacja w radiu trwa tylko 40 sekund. Następnie w parach mieliśmy za zadanie zredagować podobną informację radiową. Musiała być ona krótka, zwięzła. Powinna też pierwszym zdaniem zwrócić uwagę czytelnika. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni książkami.

Ostatnie wykłady w tym roku szkolnym będziemy wspominać bardzo pozytywnie. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że te zajęcia były jednymi z najciekawszych.

Gabriela Wachowska klasa  IIB