• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

IMG 828120 marca uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Turku mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Warszawy.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru “Śladami Lalki” - powieści Bolesława Prusa. Pierwszym punktem był pomnik Mikołaja Kopernika na którego to spoglądał Wokulski z balkonu swojego mieszkania w kamienicy. Prus dokładnie opisał okolice pomnika, dzięki czemu mogliśmy wyobrazić sobie jego realia. Dalej udaliśmy się pod adres Krakowskie Przedmieście 7, gdzie znajdował się nowy sklep galanteryjny”J. Mincel i S.Wokulski”. Obecnie znajduje się tam księgarnia im Bolesława Prusa, ale w latach kiedy powstawała “Lalka” rzeczywiście znajdował się tam sklep z galanterią skórzaną. Widzieliśmy również kościół Karmelitów, gdzie odbywała się kwesta, Powiśle, którym spacerował Wokulski i rozmyślał nad nieszczęściem ludzi i sensem życia. Odwiedziliśmy Uniwersytet Warszawski i zobaczyliśmy budynek, w którym studiował Prus i Wokulski. Byliśmy pod Teatrem Narodowym, gdzie Stanisław po raz pierwszy zobaczył Izabelę Łęcką oraz pod budynkiem, gdzie odbywała się licytacja kamienicy i procesy wytaczane przez baronową Krzeszowską.

Prosto z Krakowskiego Przedmieścia udaliśmy się do muzeum Polin. Sam budynek muzeum ma znaczenie. Swoim kolorem wewnątrz przypomina piasek a falujące ściany przypominają o wędrówce Żydów przez Morze Czerwone. W pewnym miejscu ściana swoim kształtem przypomina statek, co przywoływać ma Arkę Noego. Chodząc po muzeum dokładnie mogliśmy poznać dzieje wyznawców Judaizmu- od samego początku do czasów obecnych. Poznaliśmy również ich kulturę i obyczaje, zasady którymi się kierują. Zwiedzając muzeum zmienialiśmy epoki, miejsca, mogliśmy słyszeć rozmowy, strzały i wybuchy, płacz i modlitwy. Muzeum wywarło na nas duże wrażenie i zwróciło uwagę na losy wyznawców tej religii, na ich trud i oddanie się zasadom, na niesprawiedliwość i tragizm jaki ich dotknął.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki, a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną do Turku.

Martyna Fajkowska II B

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja