• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

8 marca 2019 roku ponownie odwiedziliśmy Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu. Tego dnia wraz z opiekunami, panią Agnieszką Rychlik oraz panią Moniką Grzelczak wzięliśmy udział w ciekawych wykładach.

Pierwszy wykład dotyczył fotografii, a zajęcia poprowadził dobrze nam już znany pan mgr Leszek Kubiak. Na zajęciach nauczyliśmy się jak ustawić podstawowe parametry aparatu oraz jak pracować ze światłem by wykonać profesjonalne zdjęcia. Poznaliśmy także rodzaje oświetlenia. Na koniec mieliśmy okazję wczuć sie w rolę fotografa, a każdemu z nas zostały zrobione zdjęcia portretowe.

Drugi wykład poprowadziła pani prof. Jolanta Szczęsna, a jego temat brzmiał: ,, Czytanie Zbigniewa Herberta. Herbert w kontekstach. '' Każdy z nas otrzymał trzy wiersze tego poety takie jak: ,,Modlitwa Starców'', ,,Książka'' oraz ,,Brzeg'', a ich wybór według pani profesor był świadomy i przemyślany. Wspólnie analizowaliśmy i interpretowaliśmy utwory senilne, zwracające uwagę na intertekstualność. Ponadto poznaliśmy nowe pojęcie jakim jest hermeneutyka, która zajmuję się sztuką interpretowania. Hermeneuci czynią tekst zrozumiałym, głęboko wierzą, że w kontaktach z tekstem poznajmy samych siebie. Według nich teksty święte mówią do nas, nie ma dystansu między czytelnikiem, a podmiotem lirycznym. Pani profesor zapoznała nas z etapami odbioru tekstów: aplikacja (przyswajanie), eksplikacja (rozpoznanie), interpretacja (zrozumienie).

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykładów, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę o nowe informacje. Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia na WPA UAM-u oraz na nowe wyzwania.

Wiktoria Osajda, IIB.

 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja