O krok od studiów… Dziennikarze na wykładach

6 lutego wybraliśmy się na kolejne wykłady w nowym semestrze.. Na kaliski UAM pojechaliśmy wraz z klasą IB i opiekunami Panią Agnieszką Rychlik, Panią Renatą Spławską, Panią Alicją Pokrywiecką i Panią Moniką Grzelczak.

Tym razem nasza klasa uczestniczyła w wykładzie i warsztatach, które dotyczyły jednego tematu.. Zajęcia prowadziła p. Katarzyna Strojna-Bigora: aktorka dramatyczna, pedagog,  Life Coach, ale przede wszystkim wykładowca na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Zajęcia dotyczyły „Komunikacji w szkole i w życiu osobistym. Metoda dialogu”. Na wstępie Pani Strojna-Bigora zapytała nas, czy domyślamy się, o czym dokładnie będziemy rozmawiać. Okazało się, że nasze myśli tylko nieznacznie odbiegały od tematu zajęć. Wykładowczyni przybliżyła nam sylwetkę pewnego amerykańskiego psychologa, psychoterapeuty Erica Berne, który był twórcą tzw. Analizy transakcyjnej. Wspólnie omówiliśmy ludzkie „stany ja”, które również zostały opracowane przez Berne’a. Są to: rodzic normatywny, rodzic opiekuńczy, dorosły, dziecko przystosowane uległe, dziecko przystosowane zbuntowane, dziecko spontaniczne i twórcze. Wspólnie odgrywaliśmy scenki w oparciu o te typy osobowości. Ta zabawa pomogła nam lepiej zrozumieć temat. Kolejną część wykładów Pani Strojna-Bigora poświęciła na szczerą rozmowę zarówno z nami, jak i naszym nauczycielem. Opierała się na metodzie „Coachingu mocnych stron osobowości”. Każdy z nas musiał odpowiedzieć sobie na pytania tj. Jak o sobie myślisz? Z czego jesteś najbardziej dumny? Co ci wychodzi bardzo dobrze? Za co cenią Ciebie inni? Za co cenisz siebie itp. Każdy z nas miał czas na zastanowienie się nad swoimi osiągnięciami lub nad dążeniem do niespełnionych ambicji. Wykład zakończył się podsumowaniem naszej pracy na zajęciach.

Te wykłady na długo zostaną w naszej pamięci. Dzięki nim mogliśmy zatrzymać się i spokojnie rozmyślać nad sensem naszych planów i marzeń. To pomoże nam w dalszym układaniu naszych przyszłych celów. Nauczyliśmy się panowania nad pewnymi zachowaniami. W pewnym stopniu nauczyliśmy się monologu i życia z samym sobą. To z kolei ułatwi nam dialog w szkole a także w domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu.

Gabriela Wachowska, IIB

aga