• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Jesus Christ Superstar

22 nd November was a very special day. Our class had an opportunity to see a remarkable spectacle entitled “Jesus Christ Superstar”. We were very excited because the whole performance was in English! Although we were assured by our teacher that there would be subtitles, which would help us to understand everything, something went wrong… We were very surprised, when at the very beginning, the subtitles suddenly disappeared. However, we managed to understand actors’ lines. Of course, their body language helped us too. After some inconvenience, we were ready to enjoy the performance . The action was moved from the era, when Jesus was alive, into the modern days. We witnessed how Jesus taught the people. However, their gathering was strangled by armed police officers.
We could see Jesus being betrayed (you know by whom…). But also we saw him suffering and being loved.
The performance was very intense and extraordinary. We honestly recommend it to you!
If you want to see the unconventional show yourself, it should be “Jesus Christ Superstar”.

Martyna Serbin i Zofia Ostrowska 2K

22 listopada 2018 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w sztuce „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Było to niesamowite przeżycie, gdyż spektakl odbywał się w języku angielskim. Aktorzy, którzy śpiewali mieli piękne głosy oraz świetnie intonowali swoje emocje w piosenkach. Myślę, że wycieczkę możemy zaliczyć do udanych.

Izabela Szymańska i Martyna Fajkowska 2B

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja