• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Polonistka z I LO w Turku w Yad Vashem

                                                 Zachować pamięć

   „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” to nazwa programu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie we współpracy
z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. W ramach tej współpracy nauczyciele z Polski mają okazję spędzić ponad tydzień w Izraelu, poznając historię i kulturę Żydów a także historię relacji polsko – żydowskich na przestrzeni wieków. W październiku 2018 roku pisząca te słowa, Anna Mękarska, miała przyjemność dołączyć do tego zacnego grona. Oto „garść wspomnień”.

 

 

                                     W Polsce – POLIN, Sulejówek

   Seminarium naukowe na temat nauczania o Holokauście oraz żydowskiej historii i kulturze odbyło się w dniach 14 – 23 października 2018 r. Spotkaliśmy się w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, by najpierw zwiedzać ekspozycję a potem uczestniczyć
w warsztatach prowadzonych przez doktora Roberta Szuchtę, wprowadzających
w zagadnienie, przedstawiających etapy Zagłady.

   Kolejnego dnia w Sulejówku czekało nas spotkanie z Michałem Sobelmanem, rzecznikiem prasowym ambasady Izraela w Polsce, który opowiadał o powstaniu państwa Izrael ( 1948r) , wspominając także niezwykle ciekawą historię własnej rodziny.

                                 W Izraelu – Jerozolima, Yad Vashem

     15 października z lotniska Chopina w Warszawie polecieliśmy do Tel Awiwu , by autobusem przyjechać do Jerozolimy – miejsca naszego 8 – dniowego pobytu. Oczywiście jeszcze nocą wyruszyliśmy na spacer i od razu mieliśmy wrażenie podróży w czasie, widząc na ulicy Żydów w długich, czarnych płaszczach, z czapkami lub jarmułkami na głowach, z brodami, pejsami…

Kolejny dzień rozpoczął już naszą edukację w Międzynarodowej Szkole Nauczania o Holokauście Yad Vashem. Spotkaliśmy się z dr Anną Novikov, naszą opiekunką, która mówiła o historii powstania Yad Vashem. Instytut od początku postawił sobie za cel upamiętnienie ofiar Zagłady i tych, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

W swej narracji historycznej Yad Vashem upamiętnia dwa rodzaje bohaterstwa: bohaterstwo z bronią i bohaterstwo codzienności, bo nie tylko walka była wyrazem heroizmu w czasie wojny – również przeżycie było czynem heroicznym.

Tego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Izraela, z jego ( między innymi) niesamowitą ekspozycją archeologiczną.

   Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Historycznego w Yad Vashem. Koncepcja tego muzeum jest bardzo ciekawa. Pokazuje życie Żydów przed Holokaustem, potem narastanie antysemityzmu, wszelkie odmiany męczeństwa, by zakończyć zwiedzanie symbolicznym wyjściem do ogrodu, do życia. Nie sposób chłodno i z dystansem oglądać zdjęcia i filmy dokumentalne pokazujące śmierć, a wizyta w Sali Imion pozostanie w pamięci na zawsze.

   Następne dni przyniosły warsztaty i wykłady prowadzone przez wykładowców z Instytutu Yad Vashem ( dr Rafi Vago, dr Daniel Silberklang, prof. Robert Rozett).
Jednym z prowadzących był Alex Dancyg, którego mieliśmy okazję poznać podczas spotkania w naszym liceum w marcu 2018r. Osobowość Alexa, jego dystans wobec rzeczywistości i niezwykła kompetencja merytoryczna sprawiły, że warsztaty z nim były szczególnie ciekawe. W jednym z nich porównywaliśmy relacje z transportu Żydów z Kołomyi do Bełżca z punktu widzenia kata i ofiary. Z jednej strony bezduszna , przerażająco rzeczowa relacja porucznika Schutzpolizei, który jest dumny ze sprawnie przeprowadzonej akcji, z drugiej – opowieść Ruty Wermuth, która opisuje piekło, rozpacz, strach, śmierć.

                                               Coś dla ducha, coś dla ciała

         Oprócz warsztatów dotyczących Holokaustu, mieliśmy także spotkanie dotyczące zawiłości judaizmu ( 245 nakazów i 365 zakazów !), które poprowadził rabin Yeshaya Balog.

Niezwykle poruszające było spotkanie z Romualdem Jakubem Wekslerem – Waszkinelem, polskim księdzem, który jako 35 – latek dowiedział się , że jest Żydem. Historia jego ocalenia, dzieciństwa z polskimi rodzicami, kapłaństwa, wreszcie przyjazdu do Izraela i odnalezienia żydowskiej rodziny – niezwykła!

           Jerozolima jest miastem szczególnym.

   Wycieczka po Starym Mieście ( Bazylika Grobu Pańskiego, Droga Krzyżowa, Wieczernik, Ściana Płaczu) nadaje się na oddzielną opowieść. Można tylko wspomnieć, że duchowość tych miejsc robi wrażenie nawet na zatwardziałych realistach Mieliśmy również okazję uczestniczyć w obchodach szabasu, który rozpoczyna się o zmroku w piątek i trwa do zmroku w sobotę. Niezwykle wygląda wtedy miasto, które nagle pustoszeje. Pozamykane sklepy, nie funkcjonuje komunikacja, nie ma ludzi na ulicach. My obchodziliśmy szabas w ten sposób, że najpierw zapaliliśmy świece, potem wraz z Orit Margaliot poszliśmy do synagogi, gdzie rozdzieleni mężczyźni i kobiety śpiewali i tańczyli psalmy biblijne. Widok rozmodlonych Żydów robi niesamowite wrażenie, ekstatyczna radość modlitwy udziela się wszystkim.

         Sobota była dniem wycieczki naszej grupy do Masady i nad Morze Martwe. Zachwycająco piękne były widoki Masady – miejsca heroicznego, w którym wojownicy woleli odebrać sobie życie, niż pójść w niewolę.

W zupełnie innym nastroju przebiegła nasza wizyta nad Morzem Martwym. Wysmarowani błotem, mogliśmy przez chwilę poczuć ciepło wakacji, radość pobytu w pięknym miejscu.

Po powrocie do Jerozolimy czekały nas jeszcze warsztaty i zwiedzanie pozostałych miejsc w Yad Vashem; m.in. przejmując Pomnik Pamięci Dzieci ( półtora miliona zamordowanych podczas II wojny światowej). W zupełnej ciemności przeszliśmy po Sali, nad którą rozpostarto niebo usiane gwiazdami – symbolizującymi dzieci. Z głośnika słyszeliśmy nazwiska, wiek i miejsce pochodzenie zamordowanych. Każdy z nas miał zapamiętać jedno dziecko. Ja zapamiętałam Julię Krupnik, lat 3, pochodzącą z Rumunii…

Wrażenie robi też spacer po ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Na terenie Instytutu jest sporo symbolicznych miejsc: Drzewo Partyzantów, którego gałęzie to postaci ludzkie czy stojący nad przepaścią wagon kolejowy – jeden z tych, którymi wieziono Żydów do miejsca śmierci.

                                           Czas pożegnań, czas powrotów

           Jeszcze ostatnie zajęcia z opiekunką Anną Novikov, pożegnalna kolacja, łzy rozstania i kończymy.

Warto dodać, że pozostawiłam w Yad Vashem turkowski ślad. Do biblioteki przekazałam naszą książkę „Życiorysy lokalne” napisaną przez uczniów liceum pod kierunkiem polonistek ( między innymi piszącej te słowa) we współpracy z UAM. Została przyjęta z wdzięcznością i dużym zainteresowaniem.

       No cóż, wszystko się kończy, ale wylatywałam z Izraela z głębokim przekonaniem, że tam jeszcze wrócę. Moja relacja jest z konieczności skrótowa i powierzchowna; gdybym chciała naprawdę opowiedzieć, co przeżyłam podczas tego tygodnia, byłaby ona kilkakrotnie dłuższa.

Yad Vashem znaczy miejsce i imię ( z Księgi Izajasza). Jedno i drugie jest tam piękne i wyjątkowe. Cieszę się, ze dane mi było tego doświadczyć.

                                                           Anna Mękarska ( polonistka I LO w Turku)

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

office365 1 4

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja