• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Dnia 14 września 2018 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się promocja książki „Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego”. W spotkaniu udział wzięło wielu znamienitych gości: przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Miasta Turku. Swoją obecnością zaszczycili szkolną uroczystość nauczyciele akademiccy: Dyrektor IFP UAM ds. Dydaktyki dr hab. Krzysztof Skibski oraz dr hab. Jerzy  Borowczyk. Wśród licznie zgromadzonych gości znalazły się również osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do poznania losów lokalnych bohaterów. Wydarzenie w sposób szczególny uświetnili swoją obecnością bohaterowie książki, p. Danuta Chmielewska i p. Leon Weintraub.

Spotkanie z autorami publikacji, która jest efektem długofalowego projektu edukacyjnego, realizowanego przez siedemnaścioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, stało się okazją do wręczenia publikacji ich twórcom – autorom poszczególnych rozdziałów:

Żanecie Hynasińskiej i Marice Walaszczyk –

Henryk Henoch Glicenstein – mistrz z Turku

Alicji Kuśmirek i Julii Maciejewskiej –

Turek Kruszyńskiego – przechadzki w przestrzeni i czasie

Dżesice Dominiak i Jakubowi Wojciechowskiemu –

Tomiła Składkowska- Kozłowska – matka, nauczycielka, patriotka

Natalii Dzikowskiej i Aleksandrze Straszewskiej –

Pastorowa. Zofia Sachs w opowieściach

Kindze Augustyniak, Karolinie Bieleckiej i Darii Gierosz –

Stanisław Kaszyński – „cichy bohater”

Nikoli Wojciechowskiej

Prefekt i przyjaciel – ksiądz Jan Katarzyński

Mateuszowi Łączkowskiemu i Michałowi Majchrzakowi –

Rondo biograficzne – opowieść o Antonim Baszkowskim

Gabrieli Frątczak –

Przez syberyjskie piekło. Biografia Danuty Chmielewskiej

Januszowi Kotońskiemu i Kamilowi Łukasikowi –

„Leon jest stąd!”. Szkic o Leonie Weintraubie

Książka, składająca się z dziewięciu szkiców biograficznych, powstawała pod kierunkiem polonistek: Anny Mękarskiej, Marioli Maciaszek i Katarzyny Szczepanik oraz pracowników naukowych Instytutu Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.

Publikacja stanowi kolejną pozycję w serii Bibiliotheca Turcoviana i wydana została, dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Turku, samorządów Miasta Turku i Gminy Dobra, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja