Wiosna z językiem niemieckim.

23 kwietnia był w naszej szkole świętem języka niemieckiego. W tym dniu swoje umiejętności językowe mogli zaprezentować uczniowie szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół średnich. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: prof. UAM dr hab.  Janusz Taborek, pani Agnieszka  Matyba z Wydziału Filologicznego PWSZ w Koninie, pan Dariusz Dolatowski wykładowca Wydziału Filologicznego PWSZ w Koninie, pani Anna Ślósarska z Leader School, Expertschool oraz Trener Edukacyjny Anna Życka.

Na początku zgromadzeni mieli okazję zobaczyć skrót najciekawszych wydarzeń związanych z promocją języka niemieckiego w powiecie tureckim i efekty wielu projektów międzynarodowych i zagranicznych wymian uczniowskich.

Ważnym elementem spotkania było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki a Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Reprezentantem Instytutu był prof. UAM dr hab.  Janusz Taborek, absolwent turkowskiego liceum.

Przez kilka tygodni uczniowie 7 klas szkół podstawowych oraz 2 i 3 klas gimnazjalnych przygotowywali filmy, których motywem przewodnim było hasło Um mich herum – Ja i moja okolica. W filmie należało przedstawić siebie, swoich kolegów oraz pokazać najbliższe otoczenie. Po zaprezentowaniu wszystkich videoclipów uczniowie oraz zaproszeni goście wyłonili trzy najciekawsze filmy. W drugiej części spotkania odbył się konkurs muzyczny Jeder kann singen. Uczniowie szkół średnich zaśpiewali utwory w języku niemieckim, publiczność dokonała wyboru najlepszej interpretacji piosenki.

Sponsorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe  w Turku, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Wydawnictwa: Macmillan, LektorKlett, Nowa Era, Pearson, Langenscheidt GmbH & Co.KG  München, Instytut Filologii Germańskiej UAM, Kino Oskard CKiS  Konin, Leader School w Turku, Krzysztof Ogrodowczyk - Piekarnia z Malanowa.