• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu

            Dnia 12 kwietnia 2018 roku klasa 2B pod opieką pań polonistek, Alicji Pokrywieckiej i Renaty Spławskiej, już po raz kolejny w tym roku szkolnym zawitała w murach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, aby zgłębiać wiedzę związaną z profilem polonistyczno-dziennikarskim naszej klasy.

            Pierwsze zajęcia poprowadził dr Bohdan Głębocki, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam tajniki edycji tekstu. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy niezbędnych przy pracy nad tekstem, a także takich, które sprawią, że nasza publikacja będzie bardziej estetyczna i przejrzysta. Dzięki odpowiednio wyposażonej sali i przygotowanym materiałom, mieliśmy możliwość zaznajomić się z tymi czynnościami w praktyce. Chociaż obsługa komputera nie jest nam obca, mam wrażenie, że każdy z nas nauczył się czegoś zupełnie nowego, co będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

            Drugi wykład pt. „Co wiedzieć o historii, aby ciekawie o niej pisać?” poprowadził mgr Maciej Błachowicz. Wyjaśniliśmy sobie, czym tak naprawdę jest historia i jakimi badaniami się zajmuje. Na przykładzie wieku XIX i XX Pan Błachowicz pokazał nam, że w każdej epoce zachodzą bardzo ścisłe syntezy między różnymi elementami, np. kobiecym strojem, a architekturą. Dowiedzieliśmy się także, że historyk musi bardzo uważać, aby nie popaść w zachwyt podczas badania danego okresu. Powinien pamiętać o tym, że nawet fotografie mogą nie być obiektywnym źródłem wiedzy, ponieważ zachwalają one rzeczy piękne. Oprócz tego wysłuchaliśmy opowieści o dziewiętnastowiecznym Kaliszu i o światopoglądzie jego mieszkańców w tamtym czasie.

            Jesteśmy bardzo zadowoleni z przeprowadzonych wykładów. Edycja tekstu nie jest już dla nas tajemnicą i na pewno wykorzystamy to w przyszłości, np. pisząc ciekawie o historii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wykłady i kolejne zdobyte umiejętności.

Aleksandra Winiarska, kl. 2B

 

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja