Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
  • '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu

            Dnia 12 kwietnia 2018 roku klasa 2B pod opieką pań polonistek, Alicji Pokrywieckiej i Renaty Spławskiej, już po raz kolejny w tym roku szkolnym zawitała w murach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, aby zgłębiać wiedzę związaną z profilem polonistyczno-dziennikarskim naszej klasy.

            Pierwsze zajęcia poprowadził dr Bohdan Głębocki, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam tajniki edycji tekstu. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy niezbędnych przy pracy nad tekstem, a także takich, które sprawią, że nasza publikacja będzie bardziej estetyczna i przejrzysta. Dzięki odpowiednio wyposażonej sali i przygotowanym materiałom, mieliśmy możliwość zaznajomić się z tymi czynnościami w praktyce. Chociaż obsługa komputera nie jest nam obca, mam wrażenie, że każdy z nas nauczył się czegoś zupełnie nowego, co będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

            Drugi wykład pt. „Co wiedzieć o historii, aby ciekawie o niej pisać?” poprowadził mgr Maciej Błachowicz. Wyjaśniliśmy sobie, czym tak naprawdę jest historia i jakimi badaniami się zajmuje. Na przykładzie wieku XIX i XX Pan Błachowicz pokazał nam, że w każdej epoce zachodzą bardzo ścisłe syntezy między różnymi elementami, np. kobiecym strojem, a architekturą. Dowiedzieliśmy się także, że historyk musi bardzo uważać, aby nie popaść w zachwyt podczas badania danego okresu. Powinien pamiętać o tym, że nawet fotografie mogą nie być obiektywnym źródłem wiedzy, ponieważ zachwalają one rzeczy piękne. Oprócz tego wysłuchaliśmy opowieści o dziewiętnastowiecznym Kaliszu i o światopoglądzie jego mieszkańców w tamtym czasie.

            Jesteśmy bardzo zadowoleni z przeprowadzonych wykładów. Edycja tekstu nie jest już dla nas tajemnicą i na pewno wykorzystamy to w przyszłości, np. pisząc ciekawie o historii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wykłady i kolejne zdobyte umiejętności.

Aleksandra Winiarska, kl. 2B

 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja