• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Poznajemy historię naszego miasta

                            O czym mówią umarli?

        Maria Janion – historyk literatury, profesor, znawca romantyzmu – napisała:
 „ Do Europy – tak, ale z naszymi umarłymi”. Po Mehofferze, tkaczach, protestantach uczniowie kl. II B ( polonistyczno dziennikarskiej) z I LO w Turku, by odkryć kolejne karty historii miasta wyruszyli na …cmentarz.

Zaczęliśmy od cmentarza ewangelicko-augsburskiego, znajdującego się przy ulicy Fryderyka Chopina, jako kontynuacja tematu sprzed tygodnia, kiedy to zwiedzaliśmy kościół ewangelicko-augsburski; odwiedziliśmy również dwa cmentarze katolickie, na których mogliśmy zobaczyć groby najznamienitszych obywateli Turku. Oczywiście nie byliśmy sami – towarzyszyła nam nasza wychowawczyni Anna Mękarska oraz pan Bartosz Stachowiak, który był naszym przewodnikiem.

              Zaczęliśmy od cmentarza ewangelicko-augsburskiego  zbudowanego w roku 1822, na którym pochowani są przedwojenni obywatele miasta Turku, między innymi rodziny:  Burschów, Brucknerów, Mullerów, Neumannów, Yorków, Penthrów, Sachsów, Schnerrów.

                Podczas zwiedzania cmentarza widzieliśmy groby postaci takich jak: August Posselt – zmarły 17 lipca 1852, pastor turkowski, inicjator budowy kościoła ewangelickiego w Turku czy Leon Jan Sachs – ksiądz ewangelicko-augsburski
w Turku w latach 1913-1947, zasłużony dla miasta społecznik, którego grób zwrócił naszą szczególną uwagę.  Zaciekawiła nas jego niezwykła historia. W czasie
 II wojny światowej za odmowę podpisania volkslisty został usunięty z funkcji proboszcza i wraz z rodziną wyrzucony z plebanii. Dzięki pomocy parafian udało mu się przeżyć wojnę, by zaraz po jej zakończeniu powrócić do pracy duszpasterskiej. Niestety przeżycia wojenne spowodowały chorobę serca i rychłą śmierć.
 Przechodząc między alejkami , słuchaliśmy historii obywateli Turku wyznania ewangelickiego oraz dowiadywaliśmy się ciekawostek na temat miejsca ,na którym się znajdowaliśmy. Na terenie cmentarza znajduje się  na przykład zagadkowa mogiła -  żołnierza Wehrmachtu,  odznaczonego Żelaznym Krzyżem. Nie wiadomo jednak kim był i  dlaczego  jest pochowany na naszym cmentarzu?  Odkryliśmy również pewien grobowiec, który świetnie nadawałby się do inscenizacji „Dziadów”.

                 Następnie udaliśmy się na cmentarze katolickie znajdujące się obok. Pan Stachowiak pokazał tam groby znaczących turkowian, takich jak Wincenty Milewski, od którego nazwiska pochodzi nazwa ulicy, na której znajduje się Zespół Szkół Technicznych i którą duża część z nas przebywa drogę z dworca do szkoły. Zatrzymaliśmy się chwilę przy grobie Eugeniusza  Miniszewskiego -  dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki (1951-1974) - uwielbianego przez uczniów i nauczycieli profesora, uważanego za człowieka o nieprzeciętnej elokwencji i intelekcie, aktywnego do końca swego życia.

Nie można jeszcze nie wspomnieć o Tomile Składkowskiej, siostrze premiera Felicjana Sławoja – Składkowskiego, patronki auli w naszym liceum, założycielki pierwszej w  mieście szkoły średniej dla dziewcząt,  której szlachetność i ofiarność jest  godna najwyższego podziwu. W 1920 r. wstąpiła do wojska, zostawiając w domu rocznego synka. Zmarła zarażona tyfusem.

Niedaleko Składkowskiej  znajduje się grób Stanisława Kączkowskiego – nauczyciela gimnazjum, zastrzelonego przez Niemców 11 listopada 1918r.

Na tym nasza wycieczka się zakończyła, wróciliśmy do szkoły, umówieni na kolejne spotkanie w muzeum za tydzień. Na cmentarzach przekonaliśmy się, że nasi umarli naprawdę „mówią”. I warto ich słuchać.

                                                              Anna Mękarska, Katarzyna Walaszczyk

cmen

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja