• '
    '
  • '
    '
  • '
    '

Majewski i dr Udzik    vs.   Krasicki i dr Gajzler

12 grudnia 2016 roku humanistyczna klasa IIIA pod opieką Pani Moniki Grzelczak oraz Pani Agnieszki Rychlik po raz ostatni  w tym roku kalendarzowym odbyła dwa półtoragodzinne wykłady na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza  w Kaliszu.

                Pierwsze zajęcia poprowadzone przez językoznawcę Panią dr Beatę Udzik nosiły tytuł „Język narzędziem informacji, perswazji czy manipulacji?” . Wszyscy od pierwszej chwili z ogromną uwagą słuchaliśmy wykładu, bowiem taki temat każdemu z nas może przytrafić się na maturze. Na początku, w oparciu o otrzymane materiały, wykonywaliśmy ćwiczenia dotyczące różnych niuansów językowych, aby następnie móc przejść do głównego tematu naszych wykładów, czyli reklam.  Pani   dr Udzik uświadomiła nam, że podlegają one niestandardowym kryteriom oceniania, otóż, zamiast rozpatrywać je pod względem prawdziwości  lub fałszu  określamy je jako udane lub nieudane. Znacznie więcej czasu poświęciliśmy jednak na analizę konkretnych reklam telewizyjnych. Naszej uwadze nie umknęły takie firmy jak Plus, Plush, czy Frugo . Spoty reklamowe pierwszej z nich  z udziałem znanego nam wszystkim Szymona Majewskiego okazały się być tworzone według schematu, a reklamy Plusha  z charakterystycznym,  wulgarnym pluszakiem  miały, za pomocą slangu oraz wieloznaczeniowości niektórych wyrazów, dotrzeć do młodzieży.

                Drugie wykłady zadziałały na nas jak wehikuł czasu. Od współczesnych reklam wróciliśmy do oświecenia, a dokładnie do jednego z jego przedstawicieli- Ignacego Krasickiego, który mimo iż znany jest nam jako autor bajek i satyr, był bardzo interesującym, niejednoznacznym w swoich poglądach, biskupem i to właśnie jego moralności w postrzeganiu prawdy dotyczył wykład przygotowany przez Panią dr Elizę Gajzler. Na wstępie przypomniane nam zostało pojęcie utopii. Współcześnie jej rolę pełnią m.in.  Internet, muzyka, telenowele i używki. Z każdą minutą zajęcia nabierały coraz bardziej filozoficznego tonu, a to wszystko w stworzonej przez Panią dr Gajzler  przyjaznej, życzliwej i pozytywnej atmosferze wspólnego wysiłku intelektualnego. Poznaliśmy jedną z teorii, która odpowiada na odwieczne pytania  „dlaczego świat jest zły?” i „czy Bóg naprawdę jest wszechmogący?”,  a Pani Gajzler na podstawie dzieła eseistycznego pt. ”Uwagi” przybliżyła nam także poglądy Krasickiego, który uważał, że we wszystkim trzeba zachować umiar, nawet w umiarze. Tak, aby z oszczędności nie popaść w skąpstwo, a ze szczodrości w rozrzutność.

                Te kilka godzin spędzonych w murach Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu zmobilizowały nas do poszerzania wiedzy także tej wykraczającej  poza szkolny program nauczania. Zapewne teraz będziemy zwracać większą uwagę na reklamy i użyte w nich leksykalne techniki manipulacji, obce nie będą nam już pojęcia takie jak głos z OFFu oraz target. Możliwe także, że kilku z nas zaciekawionych wykładem na temat Ignacego Krasickiego jeszcze raz sięgnie do jego biografii i twórczości.

Karolina Szymoniak

2019 srebrne liceum perspektywy

moodle lo

zostanwdomu

pedagog pedagog

biblioteka

swietlica

NASZE LICEUM

 

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

mLegitymacja

mLegitymacja

mLegitymacja

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja