Poznajemy historię naszego miasta  - śladami ewangelików .

31. października 1517 roku, niemiecki teolog i mnich, uznawany przez protestantów za bohatera wiary, reformatora i odnowiciela Kościoła – Marcin Luter -  ogłosił 95 tez przeciwko nadużyciom w katolicyzmie, co zaowocowało powstaniem nowej, odrębnej gałęzi chrześcijaństwa.  Data ta symbolicznie rozpoczyna nową epokę w życiu religijnym Starego Kontynentu, na którą składa  się m. in. renesans teologiczny. Luteranizm stosunkowo szybko dotarł do Polski, a dzięki napływowi tkaczy i osadników z Saksonii, Śląska i Prus Wschodnich – również na ziemie powiatu tureckiego, czego dowodem jest nadal użytkowany kościół ewangelicko-augsburski przy ul. 3 Maja.

Dzięki współpracy z Muzeum Miasta Turku ( dyrektorem B.Stachowiakiem), uczniowie klasy II b z wychowawczynią A.Mękarską zgłębili jego historią oraz religię, a w związku z 500-leciem reformacji, zapraszają również Państwa do zapoznania się z jego dziejami.

Historia rozpoczyna się w latach 20. XIX wieku, kiedy to wcześniej wspomniani tkacze zaczęli zasiedlać tereny Turku, a wraz z nimi przybyła nowa religia. Początkowo luteranie nie mieli swojego kościoła, dlatego też jeździli do Władysławowa, jednakże rozwój lokalnej wspólnoty ewangelickiej doprowadził do działań w kierunku wybudowania własnej parafii. Projekt budynku wykonał Henryk Marconi – jeden z najwybitniejszych architektów polskich z tamtego okresu. W 1840 roku, dzięki naciskowi trzech radnych tego wyznania na burmistrza, zakupiono trzy działki, na  terenie których  powstał ogród, dom parafialny oraz kościół. Ostatecznie budowa zakończyła się dopiero po siedemnastu latach. W 1914 roku, gdy zbliżało się 400-lecie reformacji, parafia postanowiła dokonać rozbudowy kościoła i wzbogacić go o wieżę. Plany nie doszły do skutku przez wybuch I wojny światowej, choć takowa w późniejszym czasie powstała. Obecny kształt  świątyni jest efektem remontu z 1984 roku.

Murowany kościół został zbudowany w stylu klasycystycznym, na planie krzyża greckiego, z charakterystycznym portalem nad wejściem (posiada go również ratusz). Wnętrze jest skromne. W jego skład wchodzą eklektyczne żyrandole (nie mylić z elektrycznymi !), ołtarz, ambona, kalikowane organy, (prawdopodobnie nadal działające) oraz chrzcielnica. We wschodnim ramieniu, za prezbiterium, została wybudowana zakrystia. Kremowe ściany i sufit podkreślają delikatne motywy ornamentalne.

Mimo wzlotów i upadków, szczególnie podczas II wojny światowej, parafia zachowała swoją ciągłość. Nabożeństwa (odpowiednik mszy) odbywają się w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 15:00. A co jeszcze odróżnia katolicyzm od luteranizmu? Chociażby liczba sakramentów: w przypadku ewangelików są tylko dwa: chrzest oraz komunia pod postacią chleba i wina. Odrzucają kult maryjny oraz świętych. Rolę księdza może pełnić również kobieta, a celibat nie istnieje. Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego streszczają 4 zasady: sola Scriptura - jedynie Pismo; solus Christus - jedynie Chrystus; solum Verbum - jedynie Słowo, sola gratia i sola fide - jedynie łaska i jedynie wiara Klasa II b postanowiła drążyć temat, dlatego też kolejnym celem współpracy z muzeum jest odwiedzenie cmentarza ewangelickiego.

Dżesika Dominiak

(  klasa polonistyczno – dziennikarska I LO w Turku)

flaga2

TV SALA 100