Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
  • '
    '
  • '
    '
  • '
    '

X edycja konkursu „Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło”

Już po raz dziesiąty uczniowie zainteresowani historią lokalną, jak i twórczością znakomitego artysty, jakim był Józef Mehoffer, rywalizowali w konkursie organizowanym przez Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Miasta Turku i Komitet Osiedlowy nr 3.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to: budzenie zainteresowań młodych ludzi historią regionalną i postacią mistrza Mehoffera, kształtowanie w młodzieży poczucia ochrony dziedzictwa kulturowego Polaków, a także wyszukiwanie młodych talentów plastycznych oraz stworzenie możliwości prezentacji ich dokonań.

X jubileuszową edycję konkursu „Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło” rozpoczęła dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego pani Danuta Szczepanik. Inaugurację swoją obecnością uświetnili: starosta powiatu tureckiego pan Mariusz Seńko, zastępca burmistrza miasta Turku pan Jerzy Kurzawa, radni Rady Miasta: pani Elżbieta Niespodziańska i Radosław Idzikowski oraz pan Filip Nowakowski dyrektor biura posła na Sejm III RP Ryszarda Bartosika. Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości wszyscy zgromadzeni wysłuchali prelekcji pana Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku, poświęconej konserwacji kartonów do witraży i polichromii J.Mehoffera znajdujących się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

W tym roku w konkursie udział wzięło aż 10 szkół : I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych w Turku, Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum z Jutrosina, Szkoły Podstawowe nr 4 i 5 z Turku oraz Szkoła Podstawowa z Chlebowa.

Uczniowie rozwiązali test indywidualny, a  następnie rywalizowali drużynowo, wykazując się znajomością faktografii z życia J. Mehoffera i jego malarstwa oraz zręcznością w układaniu puzzli przedstawiających witraże kościoła NSPJ w Turku.

Najwięcej punktów w zadaniach zespołowych, w kategorii szkoła średnia, uzyskała drużyna z I LO w składzie: Kinga Krzyżostaniak, Sebastian Szczęsnowski i Martyna Dziamara; w kategorii szkoły gimnazjalne – drużyna Gimnazjum z Jutrosina w składzie: Oliwia Grzelak, Agnieszka Waścińska, Jan Kasprzak, a wśród szkół podstawowych wygrała ekipa SP nr 4 w składzie: Katarzyna Perlińska, Denis Dąbkowski i Hubert Maciejewski.

W teście indywidualnym najlepiej wypadli:

- w kategorii szkół średnich:

I miejsce - Kinga Krzyżostaniak I LO

II miejsce – Sebastian Szczęsnowski z I LO

III miejsce – Martyna Dziamara z I LO

- w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce - Jan Kasprzak z Gimnazjum w Jutrosinie

II miejsce – Nikola Werbińska z G1

III miejsce – Patrycja Wiśniewska z G1

- w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce - Marcin Buda z SP 1

II miejsce – Katarzyna Perlińska z SP nr 4

III miejsce – Norbert Antaczak z SP w Chlebowie

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny. Młodzi artyści mogli przygotować 1 lub 2 prace plastyczne techniką malarską lub mieszaną w formacie A3, które zaprezentują bryłę kościoła NSPJ w Turku lub wybrany element jego wystroju,  np. stację drogi krzyżowej lub witraż autorstwa J.Mehoffera. Jury konkursowe przyznało:

I miejsce – Natalii Nowinowskiej z SP nr 5

II miejsce – Julii Bukowieckiej z G1

III miejsce – Michalinie Rosiak z SP 1

wyróżnienia dla : Natalii Tylczyńskiej z G2, Katarzyny Perlińskiej z SP 4 i Annie Rosiak z SP 1.

W podsumowaniu rywalizacji uczestniczyli zastępca burmistrza Turku - pan Jerzy Kurzawa oraz zastępca starosty powiatu tureckiego - pan Dariusz Kałużny. 

Nagrody dla uczestników ufundował poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, Burmistrz Miasta Turku i Starosta Powiatu Tureckiego, Komitet Osiedlowy nr 3, dyrektor Muzeum Miasta Turku oraz dyrekcje szkół organizujących imprezę.

Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy, podkreślają istotną rolę tego konkursu dla naszej lokalnej społeczności, bowiem integruje młodzież ze wszystkich poziomów nauki, jest okazją do dobrej zabawy, poszerza wiedzę o naszej „małej ojczyźnie” i budzi szacunek dla jej kulturowego dziedzictwa. Jest też jedną z nielicznych, cyklicznych imprez kulturalnych w naszym mieście odbywającą się nieprzerwanie od 10 lat.

Do zobaczenia za rok!

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja