IMG 9691W środę 22 lutego 2023 r. klasa 1B miała przyjemność uczestniczyć wraz z polonistkami: Anną Mękarską, Agnieszką Rychlik i Katarzyną Szczepanik w spektakularnym wydarzeniu.

W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego została zaproszona na wykłady i warsztaty organizowane przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Oto relacja jednej z uczestniczek.

„ Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zostaliśmy ciepło przywitani przez organizatorki. Zaproszono nas do auli, w której mogliśmy poczuć się jak prawdziwi studenci. Każdej z zaproszonych szkół przydzielono harmonogram i …rozpoczęła się przygoda!

Najpierw zostaliśmy wprowadzeni w świat Koła Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej. Na zajęciach prowadzonych przez 22-letniego nauczyciela ( najmłodszy w Polsce!) szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Język oddaje czy kreuje rzeczywistość, w której żyjemy?”. Rozmawialiśmy o tym , jak powstają nowe słowa, a prowadzący przedstawił nam zagadnienie na podstawie wyrazów utworzonych w czasie epidemii koronawirusa. Zaproponował ciekawą wyprawę detektywistyczno – językoznawczą, w czasie której pobawiliśmy się językiem, odkrywając mechanizmy słowotwórcze współczesnej polszczyzny. Zajęcia minęły szybko i bardzo nam się podobały. Po ich zakończeniu udaliśmy się na parter budynku, gdzie czekały na nas różne gry i zabawy z nagrodami. Do wyboru mieliśmy naprawdę dużo atrakcji, zaczynając od wirtualnego quizu na temat języka polskiego, kończąc na wymyślaniu historyjek na podstawie wylosowanych obrazków.

Miło spędziliśmy czas, grając w gry polonistyczne przygotowane przez studentów uniwersytetu i do następnego etapu warsztatów przeszliśmy z uśmiechem na twarzy i energią do dalszego działania. Przywitały nas dwie studentki z Dialektologicznego Koła Naukowego, które przygotowały warsztaty   „O stylizacji gwarowej w Weselu S. Wyspiańskiego”. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, czym jest stylizacja gwarowa i na czym polega mazurzenie. Przeczytaliśmy góralski dowcip, wysłuchaliśmy kolędy z tego regionu i już zmierzaliśmy na kolejne warsztaty.

Powitały nas przedstawicielki Koła Naukowego Edytorów z opowieścią o niezwykłych obliczach książek. Studentki prowadziły warsztaty o niezbyt oczywistych formach książki, takich jak żakiet z wyszytym tekstem lub modlitwa zapisana na czaszce człowieka. Pokazały nam tajemnicze przedmioty z mrocznymi historiami. Z zajęć wyszliśmy zaciekawieni usłyszanymi historiami i od razu skierowaliśmy się do auli, gdzie czekał nas ostatni etap warsztatów.

Był nim wykład „Z migawką na krańcówkę przez Stajnię Jednorożców – rzecz o regionalizmach nie tylko łódzkich” poświęcony  słowom charakterystycznym dla mowy mieszkańców Łodzi i okolic. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, w jaki sposób wyrazy wiążą się z historią i kulturą miasta. Bawiliśmy się też we wskazywanie podobieństw i różnic miedzy językiem Łodzi a językiem innych regionów Polski. Na koniec wzięliśmy udział w quizie i niestety przyszedł czas pożegnać gościnne progi Instytutu Filologii Polskie i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego. Na pewno zapamiętamy ten wyjazd na długo i mamy nadzieję powrócimy tu jeszcze, by wziąć udział w nowym, ciekawym wydarzeniu.

Nadia Sidorowicz