Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel

O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

Humanistyka cyfrowa

Na nasze pierwsze wykłady w nowym roku kalendarzowym wybraliśmy się do Poznania. Pojechaliśmy tam z Panią Agnieszką Rychlik (naszym wychowawcą) i Panią Eweliną Socką. Byliśmy bardzo przejęci, gdyż mieliśmy odwiedzić Instytut Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Dotychczas nie mieliśmy okazji, by wybrać się na ten uniwersytet, który jest renomowany i powszechnie znany. Złe warunki pogodowe nie przeszkodziły nam w dotarciu na miejsce.

Po przekroczeniu progu budynku, naszym oczom ukazało się nietuzinkowe, pięknie wykończone wnętrze. Szczególnie zachwycił nas hol Collegium Maius. Stylistyczne pomieszczenie reprezentuje standard pruskiej architektury oficjalnej, zwanej neobarokiem wilhelmińskim. Nawiązania do barokowych założeń uwidaczniają się w zewnętrznej postaci gmachu oraz w rozplanowaniu jego wnętrza.

Wykłady, które odbyły się w uniwersyteckiej auli, poprowadził Pan Tomasz Umerle, a dotyczyły humanistyki cyfrowej (temat nieznany i magiczny). Wyglądały zupełnie inaczej niż zajęcia, na które dotychczas mieliśmy okazję uczęszczać. Temat bardzo nas zaintrygował, gdyż nigdy jeszcze nie spotkaliśmy się z tym pojęciem. Dowiedzieliśmy się, że istnieje aż 800 definicji tego terminu. Jedna z nich brzmi: „Humanistyka cyfrowa to umiejętność wykorzystania narzędzi cyfrowych w badaniach; chodzi o badania humanistyczne, dla których komponent informatyczny jest centralny i kluczowy.” Dowiedzieliśmy się również, czym w praktyce zajmują się humaniści cyfrowi. Ich zadaniem jest m.in. badanie na tekstach (np. stylometria), korzystanie z narzędzi do analiz tekstu, prowadzenie bibliografii, korzystanie z Internetu jako przestrzeni do badań. Pan Tomasz Umerle zapoznał nas ze stronami internetowymi, które służą np. do streszczania konkretnych tekstów, a także z witrynami pełniącymi funkcję internetowej biblioteki, czy też wirtualnego archiwum.

Po zajęciach wykładowca zgodził się udzielić nam krótkiego wywiadu do szkolnej telewizji. Opowiedział w nim, czym zajmuje się poza pracą na uniwersytecie, a także, jakie odczucia towarzyszyły mu podczas zajęć z naszą grupą.

Wykład, w którym uczestniczyliśmy wspominamy bardzo pozytywnie. Dzięki niemu dotychczas nieznane nam zagadnienia stały się jasne. Jesteśmy przekonani, że tę wiedzę będziemy mogli wykorzystać w przyszłości. W wesołej atmosferze opuściliśmy Poznań. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję wrócić na UAM.

Gabriela Wachowska, Klasa IB

flaga2

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400