Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel

O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

Bardzo mile wspominamy naszą pierwszą wizytę na kaliskim UAM-ie.
Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy kolejnych wykładów. W końcu się doczekaliśmy. 13 grudnia 2017 roku znów przekroczyliśmy próg uniwersytetu. Nasza ciekawość wzrastała z każdą sekundą.

Na pierwsze zajęcia udaliśmy się do samych piwnic budynku. Sala zupełnie odbiegała wyglądem od poprzednich, w których mieliśmy okazję się znaleźć. Przypominała ona zaplecze teatralne- wszędzie znajdowały się różne rekwizyty.
Gdy zajęliśmy swoje miejsca, z wielkim uśmiechem przywitała nas Pani Katarzyna Strojna-Bigora. Wykład miał dotyczyć emisji głosu, jednak był on bardzo nietypowy. Od razu zostaliśmy zaproszeni do zajęcia miejsc na dywanie oraz do odłożenia notesów. Spotkanie rozpoczęliśmy ciekawymi zabawami, które miały na celu rozładowanie napięcia. Następnie poprzez różne zadania poznawaliśmy poglądy kolegów i koleżanek oraz prowadziliśmy aktywny dialog z Panią Profesor, która nakłaniała nas do śmiałego wyrażania swojego zdania. Zdecydowanie najbardziej podobało nam się zadanie, w którym musieliśmy wspólnie udawać różne przedmioty
i zjawiska oraz następnie opisywać uczucia nam towarzyszące. Następnie przeszliśmy do głównego tematu wykładów, czyli emisji głosu. Wszyscy położyliśmy się na plecach i rozgrzewaliśmy nasze struny głosowe naśladując różne dźwięki
i wypowiadając zabawne zdania, które zawierały w sobie dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Po ćwiczeniach wykładowca przekazał nam różne metody pomocne w wyciszeniu i odstresowaniu się. Pierwsza polegała na energicznym poklepywaniu całego ciała. Najbardziej jednak zainteresował nas temat uspokajających wydechów. Wszyscy wspólnie staraliśmy się opanować tę sztukę.
Ma to nam pomóc w wyciszeniu organizmu. Pod koniec wykładu zrozumieliśmy,
że same ćwiczenia emisji głosu nie były głównym celem naszego spotkania. Pani Profesor uświadomiła nas, że najważniejsze jest nasze podejście do samego mówienia, które skierowane jest do węższego, ale i szerszego grona odbiorców. Zachęciła nas do ćwiczenia charyzmy. W trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się, że Pani Katarzyna Strojna-Bigora zajmuje się "life coachingiem", czyli jest tzw. mówcą motywacyjnym. Dzięki temu mogła jeszcze lepiej pomóc nam w otwarciu się na rozmowę. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tego spotkania.

Drugi wykład dotyczący socjologii poprowadził dr Karol Walczak. Na wstępie wykładowca zadał nam pytanie: Dlaczego ludzie w konkretnych sytuacjach zachowują się w określony sposób? Dlaczego utarły się akurat takie wzorce zachowań? Dowiedzieliśmy się, że antropolog to człowiek badający człowieka od chwili jego powstania. Stara się również wyjaśnić, jaką rolę w jego życiu odgrywa środowisko i inne czynniki. Poznaliśmy również w pewnym stopniu jego pracę.
Pan Karol Walczak przybliżył nam, w jaki sposób antropolog bada i rozwiązuje dany problem. Otóż, przeprowadza on badania, które dzielą się na jakościowe oraz ilościowe. Prowadzi również krótko i długoterminowe obserwacje konkretnych sytuacji, by później wyciągnąć z nich wnioski. Z wykładu wynieśliśmy bardzo dużo cennych informacji. Poznaliśmy wiele nowych pojęć i zagadnień. Droga powrotna upłynęła nam na dyskusji dotyczącej antropologów i ich dużego wkładu, który jest niezbędny do poznania mentalności człowieka. Wszyscy jednogłośnie uznaliśmy,
że warto zagłębić się w ową dziedzinę nauki.

Gabriela Wachowska, klasa IB

 

flaga2

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400