Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel

O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

O krok od studiów... Dziennikarze na wykładach

Będąc w klasie o profilu polonistyczno-dziennikarskim każdy z nas chce jak najlepiej rozwijać swoje pisarskie zdolności a także poszerzać swoją wiedzę w wielu dziedzinach związanych z wybranym przez nas kierunkiem. Dlatego też bardzo ucieszyliśmy się z wiadomości, że wraz z naszym wychowawcą, będziemy uczęszczać na wykłady prowadzone na wydziale Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu.

Pierwsze nasze wykłady odbyły się 15 listopada 2017 roku. Udając się na miejsce wszyscy byliśmy podekscytowani, gdyż nie wiedzieliśmy jak będą wyglądać prowadzone przez wykładowców zajęcia. Z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie.

Wykład dotyczący początków prasy poprowadziła Pani dr Agnieszka Raubo.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy historii na temat narodzin druku. Mogliśmy przeżyć swego rodzaju podróż w czasie i poznać sposoby przekazywania informacji przez ludzi prostych na przełomie wielu epok. Bardzo zadziwił nas fakt, że za przesyłanie informacji w średniowieczu odpowiedzialni byli rzeźnicy, którzy wędrowali przez wioski i miasteczka. Wykładowca zwrócił naszą uwagę na to jak ważną rolę dawniej odgrywała poczta, której waga we współczesności znacznie zmalała. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy dotyczących pierwszych czasopism, czyli głównej i najbardziej rozpowszechnionej formie przekazywania informacji. Bardzo chętnie braliśmy również udział w dyskusji. Rozmawialiśmy na temat manipulacji ludźmi przez serwisy informacyjne. Wielu z nas wyraziło swoją własną opinię i dzięki temu poznaliśmy różne strony problemu.

Kolejny wykład wzbudził wśród nas niemałe kontrowersje. Był on poprowadzony przez prof.. UAM dr hab. Piotra Łuszczykiewicza i dotyczył komunikacji, ściślej mówiąc- wulgaryzmów. Wszyscy byliśmy bardzo zdziwieni
a jednoczenie zaciekawieni. Na początku profesor przybliżył nam samą genezę wulgaryzmów, pierwsze słowa spisane po łacinie były takimi właśnie wyrazami. Dowiedzieliśmy się, że wulgaryzmy w literaturze stosowane są jako środek artystyczny, jednak ich używanie wywoływało skrajne emocje na przestrzeni epok. Więc jaki wpływ na literaturę miały wulgaryzmy? W staropolsce można było spotkać je na przykład w utworach Reja. Wszystko zmieniło się natomiast w romantyzmie, gdzie zupełnie zaprzestano ich stosowania. W czasie wojny i bezpośrednio po niej niewyobrażalne było, by utwory zawierały jakąkolwiek pruderyjność. Tak przebrnęliśmy jeszcze przez inne epoki. Profesor przytoczył nam również fragment wiersza J. Tuwima, by pokazać nam postawę poety wobec systemu panującego
w kraju. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy również historii związanych
z wulgaryzmami. Były to wydarzenia z życia codziennego, przez co dużo z nich zostało w naszej pamięci. Sami mieliśmy również okazję wyrażenia swojej opinii na owy temat. W ramach podsumowania Profesor uświadomił nam, że przekleństwa są nieodzownym elementem naszego życia. Stanowią środek służący do wyładowania wszystkich emocji. Opuszczając salę wykładowca zostawił nas z tematem do refleksji. Czy według nas stosowanie wulgaryzmów jest odpowiednie? To pytanie towarzyszyło nam przez całą drogę powrotną.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej pierwszej wizyty na UAM-ie w Kaliszu. Wiele z niej wynieśliśmy a także mogliśmy choć w niewielkim stopniu poznać świat studentów. Dzięki wykładom wzbogaciliśmy swoją wiedzę bardzo dużo cennych informacji, które z pewnością przydadzą nam się w przyszłości. Mamy nadzieję, że takich wydarzeń odbędzie się jak najwięcej.

Gabriela Wachowska, klasa IB

Kalisz2

kalisz1

flaga2

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400