Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel

Trzydziesta szósta rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Trzynastego grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił w Polsce stan wojenny. W tym roku mija trzydzieści sześć lat od tego wydarzenia. W poniedziałek, jedenastego grudnia 2017 roku, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku odbył się wykład związany z tą rocznicą. Przeprowadziła go dla nas pani Agnieszka Kołodziejska - pracownik oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Podczas spotkania zostaliśmy zapoznani z przyczynami, przebiegiem i skutkami wprowadzenia stanu wojennego. Mogliśmy wyobrazić sobie jak wyglądała sytuacja polityczna i gospodarcza naszego kraju w tamtym czasie. Oglądaliśmy fotografie, a także dowiedzieliśmy się wielu ciekawych wiadomości, o których nie zawsze informują nas szkolne podręczniki. Po prelekcji, udaliśmy się na warsztaty. Pracowaliśmy w małych grupach, a naszym zadaniem było zinterpretowanie plakatów propagandowych z lat 80. XX wieku. Odpowiadaliśmy na pytania dotyczące tekstów źródłowych. W ten sposób pani Kołodziejska przybliżyła nam symbolikę tego okresu. Nie było to łatwe zadanie, ale z pewnością ta niezwykła lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

Marika Walaszczyk, kl. IIB 

 

flaga2

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400