Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel

Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło po raz jedenasty

Już po raz jedenasty uczniowie zainteresowani historią lokalną, jak i

twórczością znakomitego artysty, jakim był Józef Mehoffer, rywalizowali w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5, I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Miasta Turku i Komitet Osiedlowy nr 3.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to: budzenie zainteresowań młodych ludzi historią regionalną i postacią mistrza Mehoffera, kształtowanie w młodzieży poczucia ochrony dziedzictwa kulturowego Polaków, a także wyszukiwanie młodych talentów plastycznych

oraz stworzenie możliwości prezentacji ich dokonań.

W konkursie udział wzięło 9 szkół: I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych, Szkoły Podstawowe nr 1, 4, 5 w Turku, Chlebowie, Słodkowie oraz Szkoła Podstawowa i Zespół Szkół Ogólnokształcących z Jutrosina.

8 grudnia młodzież z szóstych i siódmych klas szkół podstawowych, drugich i trzecich gimnazjalnych oraz pierwszej i drugiej szkół średnich spotkała się w budynku B Szkoły Podstawowej nr 5. Tu uczniowie rozwiązali test indywidualny, a następnie rywalizowali drużynowo, wykazując się znajomością faktografii z życia J. Mehoffera i jego malarstwa oraz zręcznością w układaniu puzzli przedstawiających witraże kościoła NSPJ w Turku. Nowością tegorocznej edycji był skład zespołu. Każdą drużynę tworzyli losowo dobrani przedstawiciele poszczególnych przedziałów wiekowych od 12 do 17 roku życia. Wspólne rozwiązywanie zadań sprawiło uczniom wiele frajdy i dało możliwość wzajemnego poznania uczestników konkursu. Po zaciętej rywalizacji konkurencje zespołowe wygrała drużyna w składzie : Karolina Sikorska (I LO Turek), Agnieszka Majda ( gimnazjalistka z SP 1), Liwia Olejnik (SP 1 Turek), Zuzanna Szczesiak ( SP 1) i Maksymilian Felisiak (gimnazjalista z Jutrosina)

 Największą wiedzą w teście indywidualnym, w którym o zajęciu odpowiedniego miejsce decydowała często różnica jednego punktu, w kategorii szkół średnich wykazali się : Jan Kasprzak z LO w Jutrosinie, Katarzyna Piechota z I LO w Turku, Agnieszka Wesińska z LO Jutrosinie ( ex aequo II miejsce) i Karolina  Sikorska z I LO .

Najlepsi gimnazjaliści w  tegorocznej edycji konkursu to : Zofia Bloch z SP w Jutrosinie, Zuzanna Szczesiak z SP 1 i Paweł Perliński z SP 5.

Spośród uczniów klas VI i VII najlepiej test napisały: Michalina Andrzejak z SP w Jutrosinie oraz Oliwia Błaszczyk i Liwia  Olejnik z SP 1.

         Podsumowano  także konkurs plastyczny, na który zgłoszono 28

prac. Młodzi artyści mogli przygotować 1 lub 2 prace plastyczne techniką malarską lub mieszaną w formacie A3, które zaprezentują bryłę kościoła NSPJ w Turku lub wybrany element jego wystroju, np.  stację drogi krzyżowej lub witraż autorstwa J.Mehoffera. Jury konkursowe, któremu przewodniczył Bartosz Satchowiak, przyznało:

 I miejsce  – Natalii Nowinowskiej z SP 5,

II miejsce – Martynie Piwońskiej z I LO w Turku i Pawłowi Kaczorowi z SP w Jutrosinie,

III miejsce – Agacie Drabinie z SP 1

oraz wyróżnienie - Karolinie Płucienniczak z SP 5.

Nagrody dla uczestników ufundowali: dyrektorzy szkół będący organizatorami przedsięwzięcia, Komitet Osiedlowy nr 3, Burmistrz Miasta Turku, Starosta Powiatu Tureckiego, poseł na Sejm III RP p. Ryszard Bartosik.

Tak duże zainteresowanie imprezą budzi radość organizatorów. Jak mówią uczestnicy i ich opiekunowie : ciekawa forma (zwiedzanie miejscowego muzeum i kościoła NSPJ), różnorodność zadań oraz przyjazna atmosfera sprawiają, że młodzież chętnie bierze udział w konkursie o dość trudnej, specyficznej tematyce i często powraca do niego w kolejnych edycjach.  Dowodem na to może być jutrosiński licealista , Janek Kasprzak, który w imprezie wziął udział po raz czwarty, i jak twierdzi - nie ostatni. Zatem do zobaczenia za rok!

 
Do matury zostało: 73
February 2018
M T W T F S S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400