Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel

Kościuszko. Tego nie wiedziałeś!

25 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Przystań odbyło się  podsumowanie warsztatów z okazji okrągłej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, podczas którego wystąpili także uczniowie I Liceum Ogólnokształcacego w Turku. Uroczystość była zwieńczeniem spotkań pt."Wspólnie tworzymy własne, żywe książki", które były realizowano we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im Włodzimierza Pietrzaka w Turku. Podczas wydarzenia zaprezentowano komiks, nad którym pracowali też uczniowie naszego LO wraz z Szymonem Telukiem i Aleksandrą Cieślak pt.„Kościuszko. Tego nie wiedziałeś!” oraz zbiór opowiadań bibliotekarzy „Sercowe bajeczki” wraz z audiobookiem.

        Uroczystość zgromadziła wielu gości, którzy mogli obejrzeć przedstawienie pt.:"Kościuszko niecodzienny"przygotowane przez uczniów klasy I D Naszego LO nad którego przebiegiem czuwały panie : Anna Adamczyk oraz Iwona Felisiak – Klecha.  Widzowie poznali nieco inne oblicze patrona niż to, które wynieśli z lekcji historii. Uczniowie skupili się na przedstawieniu faktów dotyczących codziennego życia bohatera oraz jego niezwykłych zainteresowań. Kto by pomyślał, że naczelnik powstania w wolnych chwilach rozwijał pasje szydełkowania, wyszywania, komponowania oraz projektował spektakularne ogrody. Wiele emocji wzbudziła także prezentacja ukochanych naczelnika, których wbrew pozorom było całkiem sporo. Wśród miłosnych perypetii usłyszeliśmy o historii min. Ludwiki Sosnowskiej, Tekli Żurowskiej. Pomimo emocjonalnego podejścia oraz pisania poematów, w których wyznawał miłość swoim wybrankom, nigdy nie stanął na ślubnym kobiercu. Podczas występu nie zabrakło również wykładu pani profesor antropologii oraz przedstawienia przez kucharzy ulubionego jadłospisu generała. Dało to nietuzinkowy obraz Tadeusza Kościuszki utożsamianego dotychczas przede wszystkim z Insurekcją Kościuszkowską, a przecież był duszą towarzystwa, nie stronił od kobiet, przejawiał też wiele ciekawych pasji. 

Natalia Kuśmierczak

Aleksandra Stefaniak

flaga2

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400