Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel

Projekt "Życiorysy lokalne"

Licealiści w trakcie tworzenia biografii.

Projekt „Życiorysy lokalne”

W ostatni  poniedziałek roku grupa uczniów I LO w Turku, którzy biorą udział w projekcie „Życiorysy lokalne. Piszemy biografie lokalnych bohaterów z Turku i powiatu tureckiego” wraz z opiekunami panią Anną Mękarską i  Katarzyną Szczepanik, wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez wykładowców Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od warsztatów z dr Lucyną Marzec, która opowiedziała o swoim doświadczeniu w pisaniu biografii Kazimiery Iłłakowiczówny do słownika „Wielkopolski alfabet pisarek”. Naszym zadaniem było odczytanie listów poetki do siostry, przepisanie ich i utworzenie przypisów. Trudno było rozszyfrować osobiste zapiski, dlatego czasem powstawały zupełnie zmienione treści.

Po przerwie podzieliliśmy się na mniejsze grupy. Na pierwszych warsztatach  nauczyliśmy się interpretować dokumenty i szukać informacji w bibliotekach cyfrowych.  Przeprowadziła je dr Elżbieta Lijewska, zajmująca się tworzeniem kalendarium życia i biografii Cypriana Kamila Norwida. Pracowaliśmy z zaproszeniem na paryski spektakl, które pisarz otrzymał od pewnej artystki baletowej..

Ostatnie zajęcia poprowadzili koordynatorzy naszego projektu: dr hab. Jerzy Borowczyk i dr Zofia Dambek-Giallelis. Były to już właściwe prace nad biogramami postaci, o których piszemy, a także wprowadzanie poprawek do biografii, która lada dzień zostaną ukończone.

Już nie możemy doczekać się finału naszego projektu. Jesteśmy ciekawi, czy udało nam się sprostać wyzwaniu - stworzyć porywające i ciekawe biografie lokalnych bohaterów Turku i okolic.

Marika Walaszczyk, kl. IIB I LO w Turku.

  

flaga2

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400