Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '

O portalu edukacyjnym „Perspektywy”, którego rankingi uczelni wyższych często pomagają maturzystom podjąć konkretne decyzje odnośnie swojego dalszego kształcenia, z pewnością słyszała już większość licealistów. Znaczna część z nich, zwłaszcza z klas trzecich, wie też, czym są organizowane przez „Perspektywy” Salony Maturzystów - targi edukacyjne odbywające się w różnych większych miastach akademickich Polski, w czasie których różne placówki prezentują skierowane dla maturzystów oferty i starają się zachęcić przyszłych studentów do aplikowania na dany uniwersytet czy politechnikę. Dwudziestego pierwszego września uczniowie klas 3c i 3d mieli okazję uczestniczyć w jednej z takich imprez, odbywającej się w Politechnice Wrocławskiej.

Wczesna pora wyjazdu i daleka droga do Wrocławia nie zniechęciły trzecioklasistów, którzy spędzili czwartkowe przedpołudnie na spacerowaniu między przygotowanymi przez różnorakie szkoły wyższe stoiskami, zapoznawaniu się z ofertami studiów i dopytywali o szczegóły związane z podjęciem edukacji na danej uczelni. Można było dowiedzieć się, co dla przyszłych studentów przygotowały takie placówki, jak znajdujące się w samym Wrocławiu: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, czy też m.in.: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Łódzka, poznański UAM oraz wiele, wiele innych. Swoje stoiska miały także np. Kastu International (organizacja pomagająca maturzystom w aplikowaniu na uczelnie zagraniczne), wydawnictwa edukacyjne, np. Nowa Era, jak i sama OKE.

Wartościowym punktem programu Salonu Maturzystów były wykłady prowadzone przez ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, dotyczące strategii zdawania egzaminów maturalnych zarówno z przedmiotów obowiązkowych - matematyki, języka polskiego, języka nowożytnego (zdawanych pisemnie i ustnie), ale także tych wybieranych przez ucznia dodatkowo - biologii, chemii, geografii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie czy historii. Specjaliści z OKE dokładnie omawiali zadania sprawiające uczniom najwięcej trudności, pokazywali możliwe sposoby rozwiązania danego problemu i wskazywali, gdzie szukać wskazówek odnośnie wymagań egzaminacyjnych i rozumienia klucza odpowiedzi. Ponadto ci spośród uczniów, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o wrocławskich uczelniach, mieli możliwość uczestniczyć w wykładzie, podczas którego przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej podczas  kilkunastominutowych prezentacjach opowiadali, dlaczego powinniśmy zdecydować się na edukację właśnie w ich placówce.

Po opuszczeniu Salonu Maturzystów uczestnicy wycieczki spędzili godzinę w centrum Wrocławia, gdzie można było nieco wypocząć, zjeść obiad oraz podzielić się z kolegami wrażeniami i obserwacjami poczynionymi w czasie targów edukacyjnych. Następnie udali się do Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie, jedynym takim obiekcie w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Dowiedzieli się tam wielu ciekawostek związanych z monotlenkiem diwodoru, obejmujących zarówno zagadnienia biologiczne - woda jako środowisko życia czy skład H2O w organizmach, jak i przemysłowe - różnorakie rodzaje statków omawiane na podstawie ich makiet czy sposób działania systemów kanalizacyjnych. Jednymi z największych zalet tego miejsca są jego nowoczesność i interaktywność, przejawiające się w obecności m.in.: kilku salek kinowych wchodzących w skład wystaw, ogromnej ilości gadżetów takich jak dotykowe ekrany czy różnorakie gry wykorzystujące sprzęt najnowszej technologii. Wizyta w Hydropolis pozwoliła uczniom na nowo odkryć tajemnice substancji, której występowanie umożliwiło powstanie życia na naszej planecie, a której ogromnej roli w swojej codzienności nie byli w pełni świadomi.

Po zakończeniu zwiedzania Hydropolis uczestnicy wycieczki udali się w podróż powrotną do Turku. I choć ciężko powiedzieć, która atrakcja podobała im się najbardziej, jedno jest pewne - tego wyjazdu żaden z nikt prędko nie zapomni, czy to ze względu na wspomnienia, czy na ciekawe gadżety nabyte podczas zwiedzania uczelnianych stoisk w czasie Salonu Maturzystów.

 guziak

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia START

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja