W dniu 20 września 2017 r. na lekcji języka rosyjskiego w klasie III h i  III k gościem była Pani Danuta Chmielewska. Jest to była pracownica naszej szkoły, już teraz emerytowana nauczyciela języka rosyjskiego. Zaszczyciła nas swoją obecnością w celu opowiedzenia o swoich wspomnieniach z dzieciństwa,   które jak się okazało były bardzo poruszające. Pani Chmielewska jako 5 letnia dziewczynka trafiła na Syberię z powodu konfliktu Polski ze Związkiem Radzieckim. 17 września br. obchodziliśmy 76 rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Kobieta od urodzenia do 5 roku życia z rodzicami i dwiema siostrami mieszkała na Wołyniu. Ich rodzinny spokój zakłóciła pierwsza deportacja na Syberię, która miała miejsce dnia 9 lutego 1940 r. To wtedy rodzinę Chmielewskich przeniesiono na ten mroźny kraniec świata. Życie tam było bardzo trudne. Ludzie chorowali, głodowali i szybko żegnali się z życiem. Szczególnie ciężko miały dzieci, których organizmy nie wytrzymywały bardzo niskich temperatur (nawet do – 50 stopni C) oraz głodu. Pani Chmielewska twierdziła, że dzięki modlitwie i swojej opiekuńczej mamie udało jej się przeżyć. Nazywa swoją mamę bohaterką i wypowiadała się o niej w niezwykle czuły sposób. Ojciec pani Danuty zmarł na oczach swoich małych córeczek. Mama natomiast sprzedawała swoje ubrania, a w późniejszych czasach dodatkowo wróżyła z kart, aby mieć co włożyć do garnka.

Cała historia Pani Chmielewskiej była bardzo wzruszająca i każdy z nas słuchał jej z wielkim zainteresowaniem i współczuciem. Była to jedna z najbardziej poruszających lekcji, jakich mieliśmy okazję doświadczyć.

Na koniec spotkania z byłą nauczycielką naszego liceum złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy pomnikach upamiętniających poległych w Katyniu, a całe wydarzenie uczciliśmy minuta ciszy.