Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '

W dniu 20 września 2017 r. na lekcji języka rosyjskiego w klasie III h i  III k gościem była Pani Danuta Chmielewska. Jest to była pracownica naszej szkoły, już teraz emerytowana nauczyciela języka rosyjskiego. Zaszczyciła nas swoją obecnością w celu opowiedzenia o swoich wspomnieniach z dzieciństwa,   które jak się okazało były bardzo poruszające. Pani Chmielewska jako 5 letnia dziewczynka trafiła na Syberię z powodu konfliktu Polski ze Związkiem Radzieckim. 17 września br. obchodziliśmy 76 rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Kobieta od urodzenia do 5 roku życia z rodzicami i dwiema siostrami mieszkała na Wołyniu. Ich rodzinny spokój zakłóciła pierwsza deportacja na Syberię, która miała miejsce dnia 9 lutego 1940 r. To wtedy rodzinę Chmielewskich przeniesiono na ten mroźny kraniec świata. Życie tam było bardzo trudne. Ludzie chorowali, głodowali i szybko żegnali się z życiem. Szczególnie ciężko miały dzieci, których organizmy nie wytrzymywały bardzo niskich temperatur (nawet do – 50 stopni C) oraz głodu. Pani Chmielewska twierdziła, że dzięki modlitwie i swojej opiekuńczej mamie udało jej się przeżyć. Nazywa swoją mamę bohaterką i wypowiadała się o niej w niezwykle czuły sposób. Ojciec pani Danuty zmarł na oczach swoich małych córeczek. Mama natomiast sprzedawała swoje ubrania, a w późniejszych czasach dodatkowo wróżyła z kart, aby mieć co włożyć do garnka.

              Cała historia Pani Chmielewskiej była bardzo wzruszająca i każdy z nas słuchał jej z wielkim zainteresowaniem i współczuciem. Była to jedna z najbardziej poruszających lekcji, jakich mieliśmy okazję doświadczyć.

              Na koniec spotkania z byłą nauczycielką naszego liceum złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy pomnikach upamiętniających poległych w Katyniu, a całe wydarzenie uczciliśmy minuta ciszy.

 

 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia START

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja