Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '

    19 września 2017 roku grupa uczniów naszego liceum biorąca udział w projekcie ,,Biografie lokalne'' wraz z  panią Katarzyną Szczepanik i panią Anną Mękarską wybrała się na wycieczkę do Łodzi. To kolejny wyjazd, którego celem było gromadzenie informacji potrzebnych do spisania krótkich biografii wybranych przez nas postaci związanych z okolicami Turku.

    Wyjazd rozpoczął się od zajęć w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, podczas których poznaliśmy historię Litzmannstadt getto. To getto szczególne, największe po warszawskim na terenie okupowanej Polski i istniejące najdłużej, wielki obóz pracy, w którym przebywało łącznie ponad 220 000 osób. Następnie udaliśmy się na spacer po otaczającym Centrum Dialogu Parku Ocalałych, gdzie znajdują się drzewka upamiętniające osoby, którym udało się przeżyć pobyt w łódzkim getcie. Jedną z takich postaci jest pan Leon Weintraub, którego biografią zajmuje się grupa biorąca udział w naszym projekcie.

    Następnie udaliśmy się do muzeum na stacji Radegast, odpowiednika warszawskiego Umschlagplatz. To na tę stację kolejową przybywały transporty Żydów i Romów z Austrii, Czech,  Luksemburga i Niemiec, które trafiły później do  getta. To stad wywożono tysiące ludzi na śmierć do Chełmna i Auschwitz. Niezwykłe wrażenie robi długi korytarz wzdłuż rampy kolejowej i listami nazwisk osób, które przebyły tę drogę w czasie wojny. Z kolei niewielki budynek „Kuźni” niepozornie przylegający do starej kamienicy na zaniedbanym, pełnym kałuż podwórku, to miejsce upamiętniające dramatyczne dzieje narodu Romów, którzy znaleźli się w Łodzi.

    Zwiedziliśmy również największy w Europie czynny od blisko 150 lat cmentarz żydowski, gdzie mieliśmy okazję podziwiać zapomnianą już sztukę zdobienia macew oraz dowiedzieć się więcej o kulturze i zwyczajach  wyznawców judaizmu. Szczególna i niezaplanowaną atrakcją okazałą się wizyta w jedynej działającej w Łodzi synagodze. Dawid, członek łódzkiej gminy żydowskiej, opowiadał o odbywających się tu nabożeństwach, pokazał nam Torę i czytał, a właściwie śpiewał jej fragmenty.

    Dzięki wycieczce nie tylko zyskaliśmy nową wiedzę potrzebną do zrealizowania projektu, ale także poznaliśmy minione, wielokulturowe oblicze Łodzi, które dziś możemy podziwiać tylko na nielicznych zdjęciach. Mniejszość żydowska zamieszkująca Łódź przed wojną pozostawiła po sobie nie tylko historię holocaustu i śmierci, ale też obraz wielu lat pełnych życia, lat, podczas których współtworzyli miasto zupełnie inne od Łodzi, którą znamy. To obraz z pewnością wart zapamiętania.

Ola Straszewska, kl. IIc

 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia START

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja