architects

Już w najbliższy piątek, tj. 14 września o godz. 16.00 w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Turku odbędzie się promocja najnowszej książki z serii BIBLIOTEHCA TURCOVIANA „Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego”. Podczas uroczystości będzie możliwość spotkania się z żyjącymi bohaterami książki, jej autorami a także zakupienia promowanej publikacji.

„Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego” to publikacja będąca efektem długofalowego projektu edukacyjnego o charakterze regionalistycznym, realizowanego przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Książka składa się dziewięciu narracji biograficznych o mieszkańcach Turku i okolic, którzy odegrali znaczącą rolę w dziejach miasta i regionu w przeciągu XX wieku. Autorami opowieści jest siedemnaścioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Pod kierunkiem swoich polonistek oraz pracowników naukowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez rok zbierali materiały o swoich bohaterach i poznawali tajniki pisania biografii. W efekcie powstały zajmujące, pełne inwencji, osobiste opowieści o kolejach życia polskich, żydowskich i niemieckich artystów, nauczycieli i społeczników.

Publikacja stanowiąca kolejną pozycję w serii Bibliotheca Turcoviana, została wydana dzięki wsparciu finansowemu samorządów Powiatu Tureckiego, Miasta Turku, Gminy Dobra, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

Osiągnięcia START